Gıda sahteciliğine hapis cezası!

İnsan sağlığını hiçe sayan gıda sahtecilerine paranın yanı sıra hapis cezası da geliyor.

Gıda sahteciliğine hapis cezası!
Gıda sahteciliğine hapis cezası!
GİRİŞ 20.10.2016 09:08 GÜNCELLEME 20.10.2016 09:14
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in talimatıyla, insan sağlığını hiçe sayan gıda sahtecilerine göz açtırılmayacak. İdari para cezasının yanı sıra, sahteciliğin tekrarlanması halinde hapis cezasını öngören taslak düzenleme hazırlandı. Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre, Meclis'e sunulması planlanan taslakla gıda sahtecilerine 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanması öngörülüyor.

İKİNCİ İHLALDE HAPİS

Gıda ürünlerinde hile yaptığı tespit edilen işletmelere bugüne kadar yalnızca idari para cezası uygulanıyordu. Yapılan yeni çalışmayla gıda ürünlerinde hile yaptığı tespit edilen kişi ve işletmelere ilk tespitte idari para cezası uygulanması ancak bu durumu ikinci kez tekrarladığının anlaşılması halinde ise hapis cezası uygulanması öngörülüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir taraftan gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmaları internet sitesi üzerinden deşifre ederken, diğer taraftan da bu firmalara yönelik idari para cezası uygulamasını sürdürüyor. Bu yılın ilk 9 ayı itibarıyla 620 bin 712 adet denetim yapıldı. 9 bin 741 adet idari para cezası uygulandı, 70 işyeri için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Toplam idari para cezası tutarı ise 52 milyon 147 bin lira olarak gerçekleşti.

YILLIK GIDA KONTROL PLANI

81 İl Müdürlüğü'nün kendi bünyesinde yürüttüğü rutin denetim ve kontrollere ek olarak bakanlıkça, merkezi ve bütüncül bir yaklaşımla, gıda zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla Yıllık Gıda Kontrol Planı da hazırlanıyor.

ENFLASYON SEPETİNDE GIDANIN PAYI DÜŞECEK

Enflasyon sepetindeki gıda ağırlığının yüzde 24 olmasının matematiğe aykırı olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Meksika'da bu oranın yüzde 17-18 olduğunu söyledi. Enflasyonun 0.5 puan inmesinin faizi de düşüreceğine değinen Zeybekci, "Enflasyon sepetinde gıda oranı yüzde 20'ye düşürülecek" dedi.

ETİKETLER
sahtecilik
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Kalem Abi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu devlet şeriat ile yönetilse bu sahtekarlar cesaret bile edemezler.
  Cevapla
 • Görünme...ol 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne olursa olsun en esaslı temel eğitim ailede verilir.mesela dürüstlük gibi...
  Cevapla
 • emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca bizlere yat, uyu, yat diye eğitim verildi. En büyük zenginlik çocuklarımızı dürüst yetiştirmektir. Helal, haram nedir öğretmektir. Hapis cezası çok olmalı ki caydırıcı olsun. İyi kanunlar çıkartıp, onu da uygulamalıyız. Sahtecilik yapana da ömür boyu esnaflık yapmama cezası verilmeli. Bir kaç kişiyi yakacaksın ki diğerlerine örnek olsun. Ama bizde çıkan kanunlar uygulanmıyor. Bizde siyaset ve kayırmacılık ön plandadır.
  Cevapla
 • mevhibe inal 2 yıl önce Şikayet Et
  Gıda sahteciliği derken.. Gıda-İlaç-Kimya-Enerji-Finans Tekellerinin ortaklık kurduğunu, bilhassa 3. denilen! Dünyaya yayıldığını Afrikada hektarlarca toprak aldığını, Güç ve Paralarının her gün arttırdığını, Amerikada yıllardır etiketlere GMO yazma kanunu çıkmasın diye milyarlar harcadığını, karşısına çıkanı mahkemelerde süründürüp, itibarsızlaştırdığını düşünürsek...etin içine tavuk, fıstığın içine bezelye çok masum kalır...
  Cevapla
 • Mehmet Akif Sanay 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu tip cezalar caydırıcı olmaz, kanunların düzenleyici ve düzeltici yanı olmalı budan dolayı bu tip işlere tevessül edenleri otokontrol mekanizması cezalandırmalıdır. Bunun içinde bu işletmelerin bağlı bulunduğu odalara da ceza verilmeli ki, odalar her önüne geleni odaya kayıt etmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle