Sayıştay'dan korkutan kaçak geçiş raporu

Sayıştay’ın Karayolları denetim raporuna göre, 2015’te köprü ve otoyollardan 14 milyon 765 bin kaçak geçiş yapıldı.

Sayıştay'dan korkutan kaçak geçiş raporu
Sayıştay'dan korkutan kaçak geçiş raporu
GİRİŞ 13.10.2016 04:02 GÜNCELLEME 13.10.2016 04:16
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

HGS ve OGS’den 1 milyar 67 milyon TL gelir elde eden devletin, kaçak geçişlerden yaşadığı kayıp ise 909 milyon 128 bin TL.

Sayıştay’ın, Karayolları Genel Müdürlüğü 2015 yılı denetim raporu, köprü ve otoyollardaki kaçak geçişlerin inanılmaz faturasını ortaya koydu.

Rapora göre, 2015’te Otomatik Geçiş Sistemi’nden (OGS) 141 milyon 337 bin geçiş yapılırken, bu geçişlerden 352 milyon TL gelir elde edildi.

Hızlı Geçiş Sistemi’nden de (HGS) 271.1 milyon adet geçişle 715.4 milyon TL gelir sağlandı. Böylece toplam gelir 1 milyar 67 milyon TL’yi aştı.

15 MİLYON KAÇAK

2015’te, HGS ve OGS’den toplam 14 milyon 765 bin adet kaçak geçiş oldu. OGS ve HGS’de para cezaları da dahil kaçak geçiş nedeniyle tahsil edilemeyen tutar 909 milyon 128 bin TL’yi aştı. Kaçak geçişlerin 11.2 milyonu plakası tespit edilen araçlardan kaynaklanırken, plakası okunamayan araçlardan kaynaklı kaçak geçiş ise 2.6 milyon adet oldu. Geçen yıl ayrıca 969 bin yabancı plakalı araç kaçak geçiş yaptı.

YENİDEN HESAPLANACAK

Sayıştay’ın, kaçak geçiş bedellerinin tahsili konusunda uyardığı Karayolları Genel Müdürlüğü, günlük geçiş sayılarının yüksekliğine dikkat çekerek muhasebe işlemlerinde yaşanan sıkıntıyı gündeme getirdi.

Genel Müdürlük, geçiş cezalarında artık “en uzun mesafe” yerine, “gidilen mesafe”nin dikkate alınması yönünde düzenleme yapıldığını vurgulayarak, cezaların da buna göre yeniden hesaplanacağını bildirdi.

Genel müdürlük, kaçak geçiş ücretlerinin takibi için Gelir İdaresi, Aselsan ve PTT tarafından ortak sistem kurulacağını da belirtti.

HABERTURK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  cezalar dahil. yani on katcezayi dus kacak olmasa odenecek miktar 80-90milyon zarar gorunuyo .tahsiledilen cezalar 80-90 milyondan fazladır ne zararindan bahsediyorsunuz .
  Cevapla
 • Bilir Kisi 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlarin cogu hgs karti olmayan baska sehirlerden gelen araclardir
  Cevapla
 • ibrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  köprü girişinde polisler cep telefonlarıyla oynayacaklarına plaklarını kapatmış önlerinden geçen motorsikletleri görsünler
  Cevapla
 • Bahadır 2 yıl önce Şikayet Et
  Afedersiniz kaçak geçenlerin yanına kar kalmadıki devlet on mislini Söke söke aldı ve alıyor. Yani başka bir memleketten bahsediyormuş gibisiniz. N zararı devlete kalsa herkes kaçak geçsin ahahah
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Neden önlenemiyor,sonunda affediliyor olan dürüst vatandaşa oluyor Vergide cezalarda ,affa karşıyım ağır önlemler cezalar gelsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle