Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem başladı

Trafik sigortasında beklenen 'teklifli indirim' dönemi dün başladı.

Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem başladı
Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem başladı
GİRİŞ 02.10.2016 10:39 GÜNCELLEME 02.10.2016 10:41
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Araç sahipleri artık Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinden sorgulama yapıp teklif alabilecek. Fiyat inmezse Hazine yeniden devreye girecek. 

Yaklaşık 16.5 milyon taşıt sahibinin beklediği trafik sigortasında 'teklifli indirim' dönemi başladı. Uygulamadan yararlanabilmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sorgulama yapılması gerekiyor. Araç sahipleri T.C. kimlik numarası ve araç plakasını girdiklerinde 29 şirketin trafik sigortası bedeline ilişkin teklifleri karşılarında görebilecek. Uygulama dün itibariyle devreye girdi. Ancak uygulamanın ilk günü 20'ye yakın şirketin fiyat teklifi verir hale geldiği görünürken uzmanlar "Tüm şirketlerin teklif vermesi gerekiyor. Altyapı kaynaklı sorun olabilir" dediler.

HAZİNE TAKİPTE

20 Ekim olarak planlanan uygulamanın 1 Ekim'e çekildiğini belirten Hazine kaynakları ise "Şimdi her taşıt sahibi aracını hangi şirketin kaça sigorta yapacağını ekranda görebilecek. Bunun da rekabeti getireceğinden fiyatlara indirim olarak yansımasını bekliyoruz" dedi.

Star gazetesinden Ercan Baysal'ın haberine göre, Hazine'nin bu çalışmasına rağmen firmaların rekabete girmeyip ortak fiyat belirlemeleri halinde sigorta şirketlerine yönelik sert yaptırımların geleceği belirtiliyor. Hazine'nin elinde bu kapsamda iki yaptırım bulunuyor. Birincisi tavan fiyat uygulamasına gidilmesi ikincisi ise tarifelerin Hazine tarafından belirlenmesi. Tarife sistemi 2008 yılına kadar uygulanıyordu. Şu anki uygulama ile ortalama poliçe beledinin 500-600 liraya gerilemesi gerekiyor.

Ancak dün sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulamada en düşük 646.55 lira, en yüksek 2 bin 253 liralık fiyat teklifi aldık. Uzmanlar, Hazine'nin bu fiyat farkını düşürmek için bu çalışmayı başlattığına dikkat çekerek, araç sahiplerinin düşük fiyat vereni tercih ettikçe fiyatların aşağıya geleceğini söylediler.

FİYAT TEKLİFLERİ NEDEN FARKLI?

Trafik sigortasında prim teklifi almak için sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulama bazı şirketler arasında 4 katı fiyat farkı ortaya çıktı. Uzmanlar aradaki bu uçurumun en önemli nedenini "Bu durum, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortası yerine kasko, yangın veya nakliye branşlarında büyümek istemesinden kaynaklanabilir" şeklinde açıkladılar.

İki araç arasındaki fiyat farkının en önemli nedenlerine gelince uzmanlar bu konuda da birçok kritere dikkat çekiyor. Bunlardan biri aynı model ve yıldaki araçlara aynı sigorta şirketi farklı poliçe bedeli kesebilir. Bunun sebebi kişinin bulunduğu basamakla ilgili. Son üç yılda hiç kaza yapmamış 7. basamakta olan biri ile son bir yılda üç kez kaza yapmış 1. basamaktaki bir kişinin zorunlu trafik sigortası bedeli aynı olmaz. Ayrıca kazalarda ortaya çıkan hasarlar da fiyatlarda belirleyici oluyor. Bir diğer neden ise aracın bulunduğu bölgenin riskiyle alakalı. Şayet araç şiddet ve terörün olmadığı bir il veya ilçedeyse primi daha düşük. Tam tersi durumda prim yükseliyor.

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Seref 3 yıl önce Şikayet Et
  913 tl yaptirdigim trafik sigortasini o sitede en uygun 1002 tl cikti
  Cevapla
 • Doğu-Batı 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya hâlâ şunu anlayamıyorum. Zorunlu trafik sigortasını neden herkes yaptırıyor ki. Kasko sigortasını yaptıran zorunlu trafik sigortasi yaptirmak zorunda kalmasın. Kasko yaptırmayan trafik sigortasını yaptırmak zorunda kalsın. Bu konuda çalışma meden yapılmıyor ki.
  Cevapla
 • SedAT 3 yıl önce Şikayet Et
  kasko ile trafik sigortasımın ne olduğunu bi araştır. kasko kendi aracının hasarını ts karşı tarafın hasarını karşılar..
  Cevapla
 • erkan kobal 3 yıl önce Şikayet Et
  hic birşey inmedi birde bindi kimi kandiriyorlar tum sigorta şirketleri aralarinda anlaşmişlar
  Cevapla
 • Hadlerini bilecekler 3 yıl önce Şikayet Et
  Teklifler hiçte indirimli değil hatta zamlı şekilde...
  Cevapla
 • flu 3 yıl önce Şikayet Et
  2011 renault fluence araç için 500 tl çıktı.daha da düşecektir.çünkü 2 sene önce 165 tl idi.bence çok güzel uygulama.rekabet şarttır.hatta devletin de sigorta şirketi olsun o da rekabete girsin bunlarla...Allah devlete millete zeval vermesin.Allah devletimizi güçlü eylesin.inşallah devletimizi yönetenler de Hz Ömer adaletini, anlayışını, itikadını hakim kılarlarsa bu devleti kimse yıkamaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle