Dünyanın en büyük saldırısında 'devlet' iddiası

Siber alemde saldırılar yeni bir boyuta ulaştı. Tarihe geçen Yahoo saldırısının ‘devlet sponsorluğunda’ gerçekleştiği ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük saldırısında 'devlet' iddiası
Dünyanın en büyük saldırısında 'devlet' iddiası
GİRİŞ 24.09.2016 12:18 GÜNCELLEME 24.09.2016 12:21
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük siber saldırısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Aslında bu saldırının geçmişi 2014'e kadar uzanıyor. İki yıl önce başlayan saldırı yeni fark edildi. Bu saldırı aslında siber alemde yeni bir aşamanın da başlangıcı oldu. İlk kez bir devlet, küresel teknoloji devine saldırdı. Yahoo'nun 500 milyon kullanıcısının bilgisini çalan hackerlar'ın 'devlet' destekli olduğu belirtildi. Herhangi bir devlet ismi verilmezken, FBI'ın konuyu soruşturduğu belirtiliyor.

Birçok uzman Rusya ve Çin menşeli bir saldırı olduğu konusunda hem fikir. Ancak henüz saldırının nereden yapıldığı konusunda bir netlik yok. Yahoo müşterisi olan 500 milyon kişinin bilgisinin çalınmasıyla birlikte bu yıl toplamda 1 milyar kişinin bilgisi hacklenmiş oldu. Sabah'tan Barış Ergin'in haberine göre geçtiğimiz yıl bu rakam 800 milyon düzeyindeydi.

SATIŞA DENK GELDİ

Uzun yıllardır kötü yönetilen ve sürekli zarar açıklayan Yahoo'ya yapılan bu saldırının zamanlaması da oldukça ilginç. Temmuz ayında Yahoo dijital bölümünü 4.8 milyar dolara Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon'a satacağını duyurmuştu. Siber saldırının ortaya çıkması sonrası satış ve satış fiyatı konusunda Verizon'ın yeni bir değerlendirme yapabileceği belirtiliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 3
 • hyr 3 yıl önce Şikayet Et
  yaho sade şimdi değil eskiden 20 yıldır hacklenir. ben hayatta onun messengerini kullanmam.bbilgisayarı çökertirler.bence bu sahinin güvenilmezliğinden kaynaklanıyor
  Cevapla
 • Varol Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  O zaman gitti bizim bilgiler...
  Cevapla
 • ozcan 3 yıl önce Şikayet Et
  bence yapan google
  Cevapla