Kredi çekenler dikkat! O para geri alınabilir

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin "Konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri alabilirler." dedi.

Kredi çekenler dikkat! O para geri alınabilir
Kredi çekenler dikkat! O para geri alınabilir
GİRİŞ 20.09.2016 13:29 GÜNCELLEME 20.09.2016 13:30
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV'den muaf olduğunu belirterek, tüketicilerin konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri alabileceklerini söyledi. 

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ev sahibi olabilmek için konut kredisi kullandıklarını hatırlatarak, kredi kullanıldığında 150 metrekarenin altındaki evler için çekilen tutarın yüzde 1'i, 150 metrekare ve üzeri evler için yüzde 8'i kadar KDV ödendiğini hatırlattı.

150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının kısa süre önce 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8'e düşürüldüğünü hatırlatan Şahin, bu durumun tüketicilerde memnuniyetle karşılandığından bahsetti.

Şahin, konutun kredi kullanılarak alınması durumunda tüketicilerin ödedikleri KDV miktarını geri alabildiklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kullanılan konut kredisi için bankalar KDV alıyor. Tüketici aldığı daireyi peşin değil de kredi ile alması durumunda tüketici lehine durumlar ortaya çıkıyor. Tüketicilerimiz bunlardan habersiz. Çekilen kredi rakamları yüksek olduğu için KDV oranı yüzde 1 bile olsa yüksek miktarda rakamlar ortaya çıkabiliyor. 150 metrekareden küçük daireler tamam ama 150 metrekareden büyük bir daire almışsanız KDV oranı yüzde 8'e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi çekseniz bunun KDV'si 16 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu miktarı inşaat şirketleri ya da müteahhitlere ödüyoruz. Bu durumu inşaat firmaları da bilmiyor. Eğer sizden KDV alınmışsa ve siz kredi ile almışsanız bu KDV'yi geri alabilirsiniz.'' dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
iade
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Hayri 2 yıl önce Şikayet Et
  Başvurular tüketici hakem heyeti ve mahkemelerine yapılıyormuş. Miktarın yüksekliğine göre mahkemeye taşınacak olay . aldığım bilgi o yöndedir.
  Cevapla
 • Özgürce 2 yıl önce Şikayet Et
  Konu kısaca şöyle emlakçı dan veya şahıstan alığınız evler için değil, Şirket veya müteahhit firmadan fatura karşılığında yani faturası kesilmiş ve size kdvsi ödetilmiş konutları kapsıyor
  Cevapla
 • ipram 2 yıl önce Şikayet Et
  yok öyle bişey evi alırken fatura kestilermi sana hayır. evi kaça anlaştın 100 bin liraya diyelim evi aldığın şahıs firma % 8 18 kdv isterim dedi de evi 118 bin lirayamı aldın hayır. neye göre geri alacaksın parayı
  Cevapla
 • Suat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bana fatura kesildi.
  Cevapla
 • aakifsarı 2 yıl önce Şikayet Et
  ve bu konu ile ilgili yasal dayanak nedir
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerdeyse öyle beleş yoğur bizde yiyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle