İstanbul trafiğine 'havadan' çözüm

İstanbul trafiğine havadan çözüm olacak Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı 2019'da açılacak.

İstanbul trafiğine 'havadan' çözüm
İstanbul trafiğine 'havadan' çözüm
GİRİŞ 13.05.2016 08:31 GÜNCELLEME 13.05.2016 10:38
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İstanbul trafiğine havadan çözüm olarak düşünülen havaray projesi başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım dairesi tarafından projesi hazırlattırılan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı'nın ÇED raporu tamamlandı. Yaklaşık 15 km olacak hattın maliyeti 861 milyon 172 bin lira olacak. Proje ve inşaat süresi toplam 48 ay olan havarayın 2019'da hizmete açılması planlanıyor.

E-5 trafiğini rahatlatacak

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, Soğütlüçeşme-Beylikdüzü Metrobüs hattına entegre olacak havaray, Sefaköy'den başlayıp kuzeye doğru Halkalı Caddesi ve Hürriyet Bulvarı'nı takip ederek Fatih Terim Stadyumu'nda sonlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu hatla özellikle sabah ve akşam saatlerinde pik noktaya ulaşan Beylikdüzü, Bakırköy istikametinde çalışmaz hale gelen E-5 trafiğini by-pass ederek Sefaköy-Halkalı civarı ve Halkalı Caddesi'nin nefes almasını sağlayacak.

Saatte 105 km

Havaray için İBB bölgedeki yolculuk potansiyeline hizmet verebilecek ortalama 44 metre olan araçları tercih etti. Buna göre 3 ile 5 vagondan oluşan, 28 ile 48 metre uzunluğundaki araçlarda tam kapasite dolu olduğunda 145 oturan, 340 da ayakta olmak üzere toplamda 485 yolcu taşınabilecek. Yaklaşık 78 ton ağırlığındaki araçlar, saatte 105 km maksimum hızla yolculuk yapıyor.

17 istasyon

Projede yer alacak 17 istasyon şöyle: Sefaköy, Armoni Park, Borusan, Sanayi, Gümrük Yolu, Halkalı Merkez, TOKİ 1, TOKİ 2, Arena Park, MASKO, Ziya Gökalp, Atatürk Oto Sanayi-1, Atatürk Oto Sanayi-2, Başak Konutları, Onurkent, Oyak Kent ve Fatih Terim Stadyumu.

Heybeliada'ya deniz otobüsü iskelesi

İBB Heybeliada'ya yeni bir deniz otobüsü iskelesi inşa edecek. Projede 1.146 metrekare alan üzerine inşa edilecek yeni iskele arazisinin bir bölümü İBB'ye, büyük bölümü ise Milli Emlak'a ait. Yeni dolgu yapılmayacak iskele Heybeliada'daki Şehir Hatları Vapur İskelesi'nin kuzeyinde olacak.

Harem'e arabalı feribot iskelesi

İstanbul'da yenilenecek bir diğer iskele Harem'de olacak. Harem'e yapılacak yeni arabalı feribot ve deniz otobüsü iskelesi 15 bin 682 metrekarelik alana inşa edilecek. Yeni Harem iskele alanı içinde araç bekleme ve otopark ile iki yönetim binası, gişeler ve kafeterya bulunacak

Yeni Şafak

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
trafik
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  CHP ye oy veriliyor diye Kartal Maltepe Kadıköy hattı bildiğin üvey evlat. Anadolu yakasının minibüs yoluna 20 yıldır istenir ama çözüm hep minibüs ve trafik. bu hattaki tren hattı bile yapılmadı 2 sene önce bitecekti güya. sırf eziyet cezalandırma...
  Cevapla
 • trafik çilesi 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu proje trafiği rahatlatmaz. Bahsedilen güzergahta kıyamet gibi trafik oluyor. Sebebi daracık dönel kavşaklar ve fazlaca kırmızı ışık bulunmasıdır. O bölgede milyonlarca vatandaş yaşıyor ama yollar en fazla on bin kişilik kasabaya yetecek kadar küçük. Yıllardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, sefaköy-halkalı arası 1 saat sürüyor, halbuki normalde 5 dakika! 1. adım şu kamyon ve tırları artık şehir içinden men etmektir. Tüm sokak araları tekstil fabrikalarıyla dolu. Kirayı düşük vereceğim diye her sokağı fabrika alanına dönüştürdüler...
  Cevapla
 • metin 3 yıl önce Şikayet Et
  çözüm bulacağım diye istanbulun silüetini mahvetmeyin lütfen
  Cevapla
 • ismail 3 yıl önce Şikayet Et
  sadece istanbul değil ankaranın merkezi yerleri içinde çok büyük ihtiyaç. biraz olsun başkente değer verseniz bizlerde mutlu olsak hergün istanbul için yeni metro hattı yeni metrobüsler havaray stadyumlar.
  Cevapla