Emekli maaşlarında kesinti yapılacak mı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emekli maaşlarında kesinti yapılıp yapılmayacağına dair konuştu.

Emekli maaşlarında kesinti yapılacak mı?
Emekli maaşlarında kesinti yapılacak mı?
GİRİŞ 08.03.2016 16:01 GÜNCELLEME 08.03.2016 16:08
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Naci Ağbal emekli maaşlarından yüzde 15'lik gelir vergisi kesintisi yapılıp yapılmayacağı sorusuna cevap verdi. Bakan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesine cevaben şu ifadeleri kullandı:

Maaşlar kesinti var mı?

SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ise enflasyona bağlı olarak yapılacak artışların dışında ayrıca 2016 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere 100 TL daha artırılmıştır. Buna göre, enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen emekli aylıklarındaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini artırdığı görülmekte olup, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız da bulunmamaktadır.''

Temmuz'da yüzde 5 zam

Bakan 2016 yılında emeklilerin aylıklarında yapılan iyileştirmelere de değinerek, "Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme" ile belirlenmiştir. Buna göre, kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretleri ile memur emeklilerinin aylıklarında 2016 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere %0,90 oranındaki enflasyon zammı dahil %6,90 oranında artış yapılmış olup,Temmuz ayından geçerli olmak üzere %5 oranında artış yapılacaktır.'' şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • T.UNSAL CUHADAROGLU 3 yıl önce Şikayet Et
    Syn.Bakanim.2000yilindan sonra emekli olanlarin İNTİBAK Yasasi nezaman cikacak...?Gecinemiyoruz...
    Cevapla