Çalışan emeklilere müjde! O kesinti kaldırıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu, yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerden alınan yüzde 10 kesintiyi kaldırdı.

Çalışan emeklilere müjde! O kesinti kaldırıldı
Çalışan emeklilere müjde! O kesinti kaldırıldı
GİRİŞ 22.02.2016 09:11 GÜNCELLEME 22.02.2016 11:48
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, ''Sosyal Güvenlik Destek Primi" (SGDP) ile ilgili yeni düzenlemenin 10 Şubat 2016'da Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatıldı.

Söz konusu düzenlemenin yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

29 OCAK 2016 İTİBARIYLA SONLANDIRILACAK

"Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı. Buna göre, 4/a (SSK-hizmet akdiyle çalışanlar), 4/b (Bağkur-kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve 4/c (Emekli Sandığı-kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29 Ocak 2016 itibarıyla sonlandırılacak. Bu çerçevede, 4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak. 4/c kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacak."

3 AYDA BİR ALANLAR, TALEP ETMESİNE GEREK KALMAYACAK

Açıklamada ayrıca, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz kesilen tutarların, taleplerine gerek bulunmaksızın ilgililerin hesaplarına yatırılacağı da bildirildi. 

SGK tarafından yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yüzde 10 oranında SGDP kesintisi uygulanıyordu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ismail 3 yıl önce Şikayet Et
    kaldırılan kesinti herkesi kapsıyormu yoksa sadece esnaf olarak çalışanların kesintisimi kaldırıldı. kelime oyunu yapıp durmayın
    Cevapla
  • reis 3 yıl önce Şikayet Et
    Ya kardeşim mart da tam maaş mı alacağız yok nisan yok mart yok ocak ne dediğiniz belli deil.Şunu anlayacağımız dilden yazın da anlayalım.
    Cevapla