Maliye bakanından 1.5 milyon vatandaşa müjde!

Maliye Bakanı Ağbal, kira beyanname sisteminin genişletilerek mükelleflerin, internet üzerinden işlemlerini tamamlayabileceğini bildirdi.

Maliye bakanından 1.5 milyon vatandaşa müjde!
Maliye bakanından 1.5 milyon vatandaşa müjde!
GİRİŞ 21.02.2016 11:22 GÜNCELLEME 21.02.2016 11:31
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Ağbal, "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi"nin kapsamının genişletildiğini belirterek, mükelleflerin, internet üzerinden işlemlerini tamamlayabileceğini bildirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün gelişen teknolojinin imkanlarını kullanarak mükelleflerin işlerini kolaylaştırmayı, aynı zamanda kayıtdışılıkla etkin olarak mücadele etmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Söz konusu hedef doğrultusunda hayata geçirilen çok sayıda uygulamadan birinin de Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi olduğunu hatırlatan Ağbal, şöyle konuştu:

Vatandaşlarımız 2012 yılından önce, kiraya verdikleri gayrimenkullerinden elde ettikleri kira geliri nedeniyle dolduracakları beyanname için çoğu zaman muhasebeci veya mali müşavirlerimiz gibi işin uzmanlarına ihtiyaç duyuyordu. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile bu ihtiyacı ortadan kaldırdık. Mükelleflerimizin beyannamesini 4 yıldır biz dolduruyoruz. Onlara sadece internete girerek, onay vermek kalıyor. Bu sayede daha önce vergilendirilmeyen büyük bir meblağı da sistemin içine dahil etmiş olduk.”

Hazır Beyanname Sistemi 1 Mart’ta çalışmaya başlayacak

Bir süredir üzerinde çalıştıkları projeyle Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’nin kapsamını genişlettiklerini aktaran Ağbal, “Mükelleflerimiz, artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de hiç bir zahmete katlanmadan, kendileri için hazırladığımız beyannameyi onaylayarak, işlemlerini tamamlayabilecek” diye konuştu.

Maliye Bakanı Ağbal, bunun için oluşturulan ve hesaplamalara göre, 1,5 milyon kişiyi ilgilendiren Hazır Beyan Sistemi’ni uygulamaya 1 Mart itibarıyla başlayacaklarını bildirdi.

Beyanname de ödeme de internetten

Söz konusu sistemle artık ilgili alanlardaki vergi hesaplamalarının otomatik olarak yapılacağını belirten Ağbal, sistemden yurt dışında yaşayan vatandaşların da yararlanabileceğini söyledi.

Ağbal, “Bu sayede vatandaşlarımız, vergi dairesine veya mali müşavir, muhasebeci gibi bir uzmana ihtiyaç duymadan, internete girerek, beyannamelerini kolayca verebilecek, vergilerini de yine internetten kredi kartı ile ödeyebilecek” ifadesini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Kiracıyım ama mutluyum.
  Cevapla
 • enisx 3 yıl önce Şikayet Et
  ev sahiplerini kollamaya devam adam beyannamede 280 gösterdiği evden 750 kira alıyor denetleyen kim ev sahipleri müthayitler emlakçılar bankalar milletin kanını somuruyor toki nerde çeşmeye tarihi dokuya uygun ev yapmakta yazıklar olsun
  Cevapla
 • astasbas 3 yıl önce Şikayet Et
  vergi taşıt vergisi emlak vergisi ötv kdv kurumlar vergisi geçici vergi yurt dışı çıkış harcı vergisi alım satım vergisi kazanç vergisi daha sayamadığım vergiler hepsi peşin biz esnafız çek senetle iş yapıyoruz maliye satışın vadesine göre vergide vadeli çek alsın esnaf rahatlasın
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  tabiki her şey vatandaşın mutlu ve huzuru için olmalı artık internet her evde var
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  maliye bakanlığı Ada'm olunda zorda olan şirketleri kurtarın, kesilen cezalar ile bu iş yürümez şirketler batarsa sizde batarsanız...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle