Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Dünyanın en büyük 500 şirketi

Fortune dergisi tarafından belirlenen dünyanın en büyük 500 şirketi açıklandı. İlk sırayı yine Exxon Mobil aldı. Koç Holding, sıralamada 31 basamak yükseldi, 358. oldu. İşte sıralama.

Dünyanın en büyük 500 şirketi
Eklenme: 13 Temmuz 2006, 13:16 / Güncelleme: 13 Temmuz 2006, 13:16 / 21,879 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Fortune Global 500 listesinde, Koç Holding bu yıl 31 basamak yükselerek 358. sırada yer aldı.

Koç Holdingden yapılan açıklamada, değerlendirmede 2005 yılı sonuçlarının baz alındığı, Koç Holding değerlendirmesi kapsamına 2005 yılında devir işlemleri tamamlanan Yapı Kredi Bankası ve Tansaş rakamlarının da dahil edildiği ancak, genel rakamlara hisselerin devralındığı tarihten itibaren yansıdığı için tam etkilerinin gözlenemediği belirtildi.

2005 yılı içinde Koç Topluluğuna devri tamamlanmamış olan Tüpraşın ise Koç Holdingin sıralamadaki yerini bu yılki değerlendirmede etkilemediği bildirilen açıklamada, Koç Holdingin Fortune Global 500'deki tek Türk şirketi olma özelliğini bu yıl da koruduğu kaydedildi.

Dünyanın en büyük 100 şirketi

Exxon Mobil339,938.036,130.0
2Wal-Mart Stores315,654.011,231.0
3Royal Dutch Shell306,731.025,311.0
4BP267,600.022,341.0
5General Motors192,604.0-10,567.0
6Chevron189,481.014,099.0
7DaimlerChrysler186,106.33,536.3
8Toyota Motor185,805.012,119.6
9Ford Motor177,210.02,024.0
10ConocoPhillips166,683.013,529.0
11General Electric157,153.016,353.0
12Total152,360.715,250.0
13ING Group138,235.38,958.9
14Citigroup131,045.024,589.0
15AXA129,839.25,186.5
16Allianz121,406.05,442.4
17Volkswagen118,376.61,391.7
18Fortis112,351.44,896.3
19Crédit Agricole110,764.67,434.3
20American Intl. Group108,905.010,477.0
21Assicurazioni Generali101,403.82,384.0
22Siemens100,098.72,854.9
23Sinopec98,784.92,668.4
24Nippon Telegraph & Telephone94,869.34,404.6
25Carrefour94,454.51,784.3
26HSBC Holdings93,494.015,873.0
27ENI92,603.310,919.7
28Aviva92,579.43,211.4
29Intl. Business Machines91,134.07,934.0
30McKesson88,050.0751.0
31Honda Motor87,510.75,273.2
32State Grid86,984.31,073.5
33Hewlett-Packard86,696.02,398.0
34BNP Paribas85,687.27,271.5
35PDVSA85,618.04,661.0
36UBS84,707.611,257.5
37Bank of America Corp.83,980.016,465.0
38Hitachi83,596.3329.6
39China National Petroleum83,556.512,950.0
40Pemex83,381.7-7,001.7
41Nissan Motor83,273.84,575.6
42Berkshire Hathaway81,663.08,528.0
43Home Depot81,511.05,838.0
44Valero Energy81,362.03,590.0
45J.P. Morgan Chase & Co.79,902.08,483.0
46Samsung Electronics78,716.67,458.8
47Matsushita Electric Industrial78,557.71,363.8
48Deutsche Bank76,227.64,385.0
49HBOS75,798.85,870.4
50Verizon Communications75,111.97,397.0
51Cardinal Health74,915.11,050.7
52Prudential74,744.71,359.5
53Nestlé74,658.66,415.5
54Deutsche Telekom74,061.86,938.5
55Dexia Group72,814.32,532.3
55Metro72,814.3659.8
57Credit Suisse72,193.54,694.3
58Royal Bank of Scotland71,164.39,997.8
59Tesco71,127.62,820.8
60Peugeot69,915.41,278.6
61U.S. Postal Service69,907.01,445.0
62Altria Group69,148.010,435.0
63Zurich Financial Services67,186.03,214.0
64E.ON66,313.29,203.7
65Sony66,025.61,091.8
66Vodafone65,314.2-39,092.9
67Société Générale64,441.95,524.4
68Électricité De France63,434.14,028.4
69Nippon Life Insurance61,158.31,812.5
70Statoil61,032.74,768.7
71France Télécom 60,932.97,093.8
72LG60,574.1587.5
73Kroger60,552.9958.0
74Munich Re Group60,255.73,318.9
75Deutsche Post59,989.82,777.1
76State Farm Insurance Cos59,223.93,241.8
77Marathon Oil58,958.03,032.0
78BMW57,973.12,782.1
79Fiat57,833.91,653.9
80Hyundai Motor57,434.92,268.7
81Procter & Gamble56,741.07,257.0
82ABN AMRO Holding56,614.95,444.9
83Royal Ahold56,427.3165.3
84Repsol YPF56,423.63,876.8
85Legal & General Group56,384.81,715.7
86Petrobrás56,324.010,344.0
87Toshiba56,028.0690.6
88Dell55,908.03,572.0
89Lloyds TSB Group55,407.04,530.9
90ThyssenKrupp55,260.71,294.1
91Boeing54,848.02,572.0
92AmerisourceBergen54,589.6264.6
93Santander Central Hispano Group53,848.87,728.9
94BASF53,113.33,736.0
95Costco Wholesale52,935.21,063.1
96Suez52,742.93,122.2
97Target52,620.02,408.0
98Morgan Stanley52,498.04,939.0
99Robert Bosch52,207.62,918.8
100Renault51,365.14,183.7

Koç Holding'in bulunduğu 300'lü sıralar için bu linki kullanabilirsiniz

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE HENÜZ YORUM YAPILMADI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000