Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na hodri meydan

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kılıçdaroğlu'nun kendisi hakkındaki açıklamalarına cevap verdi.

Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na hodri meydan
Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na hodri meydan
GİRİŞ 21.04.2015 11:54 GÜNCELLEME 21.04.2015 11:59
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ana muhalefetin genel başkanı ile maliye ile ilgili herhangi bir konuda, özellikle de seçim vaatleri konusunda, bir platformda bir araya gelip bu konuları tartışmaya dünden razıyım" dedi.

Şimşek, Kanal 24'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Burada,  CHP'nin seçim vaatlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, kendilerinin  10 yıldır uyguladığı bazı programların da bu bildirgesinde yer aldığını söyledi. 
 
 Şimşek, geçen sene 1 milyon 300 bin kişiye, 2007'den bu yana da 6  milyondan vatandaşa istihdam sağladıklarını vurgulayarak, "Bunlar içi boş  vaatler. Asgari ücretlimizin imkanlarını artırdık, daha da artırmak isteriz ama  asgari ücretle ilgili vaatlerini yerine getirsinler, asgari ücretli  kardeşlerimizin çoğu ya işini kaybedecek ya da tamamen kayıtdışılığa geçilecek"  diye konuştu. 
 
Türkiye'nin dünyada asgari ücretlerin 100-200 dolar olduğu ülkelerle  rekabet ettiğini belirten Şimşek, işverenin maliyetinin bu kadar artırılması  durumunda ya işyerini kapatacağını ya da tamamen kayıtdışılığa yöneleceğini  kaydetti. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, emeklilere ikramiye  verilmesiyle ilgili notere gittiğini anımsatan Şimşek, "2011'de 220 milyar  liralık içi boş vaatlerle geldiler ama vatandaş bunu satın almadı. 'Haydi be  böyle şey olur mu?' dedi. Biz bile ciddiye almadık. Bugün aynı işi daha yüksek  dozda tekrarlıyorlar. Biz vatandaşın güvenini kazanmışız, bir söz verdiysek hemen  yapıyoruz ve gerçekten bu dönemde ülkenin temellerini sağlamlaştırdık"  değerlendirmesinde bulundu. 
 
 Şimşek, bu vaatlerle milletin kafasının karıştırılmaya çalışıldığına  dikkati çekti. 
 
 "Ana muhalefet lideri ile bu konuları tartışmaya hazırım" 
 
Bakan Şimşek, "kendisinin maliyeden anlamadığı" iddialarıyla ilgili de  şunları kaydetti: 
 
 "Maliyeyi anlamak için sadece hesap uzmanı olmak yetmiyor. Türkiye'nin  en iyi bütçe performansları benim dönemimdedir. Çok büyük bir memnuniyetle Ana  muhalefetin genel başkanı ile maliye ile ilgili herhangi bir konuda, özellikle de  vaatleri konusunda, bir platformda bir araya gelip bu konuları tartışmaya dünden  razıyım. Türkiye'nin kamu maliyesinin nereden nereye geldiğini herkes biliyor.  Sayı saymasını bilmiyorlar ya da milleti kandırıyorlar. Genel başkanla ben bu  konuları her platformda tartışırım. Çıksınlar, birkaç gün içerisinde hangi  vergileri artıracaklarını, kimin maaşını keseceklerini, hangi harcamaları  kısacaklarını, ne yapacaklarını bize anlatsınlar, biz de öğrenelim." 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
mehmet şimşek
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Fakir Baykurt 4 yıl önce Şikayet Et
  Bakan doğru söylüyor
  Cevapla
 • Trabzonlu ZEYNEP 4 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakan'ım , Kılıçdaroğlunun vaatleri uçuk, ve gerçekleştirildiği zaman Türkiyeyi ve Bütçesini batıracak vaatler. buraya kadar doğru. Ama Korkarım bizim Milletimizin bir bölümü bu gerçeklere kulaklarını tıkayacaktır. TÜRKİYE .Kılıçdaroğlu kazansın bana versin, ülke batarsa batsın bana ne, mantığındaki İnsanlarla dolu. bunlar sayı olarak ne kadar dırlar bilmiyorum. umarım bu düşüncedeki İnsanların. (Yani Devletin batmasından çok kendisinin düze çıkmasının daha önemli olduğuna inanan insanlar ) Sayıları çok fazla değildir. Bu seçeneği sakın kulak arkası etmeyin yapılan vaatler çok cazip. ve bu Vaatlerin gerçekleştirilmesinin mümkün olmamasına karşın buna inanacak kadar saf İnsanlar var.
  Cevapla
 • 90larda 4 yıl önce Şikayet Et
  Demirelde erken emeklilik diye atip tuttu sonra sgk sisteminin anasi agladi ceremesini halk cekti. Kilicdaroglu ciddiyse once kendi belediywlerindekilerin maaslarini artirsin ikramiye versin sonra inaniriz
  Cevapla
 • KOCASOLAK 4 yıl önce Şikayet Et
  Sana çok inanıyor ve güveniyoruz.Ancak vekil maaş ları ve en yüksek memur maaşları ile askari ücret arasındaki uçurumu yukardakileri aşağı çekerek biraz olsun düzeltmek istemezmiydiniz ? Biz asıl onlar vekil ama arada çok fark var, gerekçe vekilin konumu imiş allah aşkına bizim insan olarak konumumuz yokmu ? bizim misafirimiz yokmu ? vekillerin misafirleri sadece iş takipçilerdir. A B de vekillerin neden bizdeki kadar misafiri yok ? çünkü iş takibi vekili bitirir, bizde tam tersi oluyor. nedeni vekilin aşırı yüksek maaşı.
  Cevapla
 • birdost 4 yıl önce Şikayet Et
  avrupa da ki milletvekili maaşları ile asgari ücret arasındaki farkı araştırmanı tavsiye ederim kardeş
  Cevapla
 • rauf 4 yıl önce Şikayet Et
  haklisin kardes,hele su milletvekilerine yapilan kiyaklik yokmu,bu neya 7500TL emekli masi bisey diyeceyim neyse.
  Cevapla
 • GERÇEKTEN Mİ-3 4 yıl önce Şikayet Et
  Milli savunma sanayii alanında yapılan çalışmalar da takdire şayandır ama bu projelerin de tüm donanımını milli gibi göstermek de doğru değildir. Altay tankı ve Atak helikopterinin motorları yerli değil keşke öyle olsaydı ama değil bunu yüzde yüz yerli gibi sunan söylemleri de doğru bulmuyorum. Aselsan mühendislerinin başına gelenler de ortada intihar mı değil mi? Bu olaylar da aradan uzun zaman geçmesine rağmen ne yazık ki çözülemedi.
  Cevapla
 • Trabzonlu Zeynep 4 yıl önce Şikayet Et
  Motorların yerli olup olmadığını siz nereden biliyorsunuz. Sallıyorsanız ,( yani çamuru at, yapışmazsa bile iz bırakır) mantığında olan kişiyseniz size yazıklar olsun. Yok deliliniz varsa açıklayın biz de bilelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle