Atatürk Havalimanı ne olacak? Bakan açıkladı

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 3. havalimanı ile birlikte Atatürk Havalimanı'nın da çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Atatürk Havalimanı ne olacak? Bakan açıkladı
Atatürk Havalimanı ne olacak? Bakan açıkladı
GİRİŞ 12.12.2014 02:20 GÜNCELLEME 12.12.2014 07:54
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, NTV canlı yayınında sorular yanıtladı.

Bakan Elvan, Atatürk Havalimanı hakkındaki iddiaları, "3. havalimanı ile birlikte çalışmaya devam edecek" diye yorumladı .

Peki Ataürk Havalimanı kapanacak mı?

Ataürk Havalimanı kapanmayacak. Birkaç gün önce bir gazetede bir öğretim üyesi İstanbul'un havalimanına ihityacı yok dedi. Ulaştırmaya ilgili bir bilim adamını bilmesi gerekiyor diye düşünüyoruz, İstanbul'un ihtiyacı var diye. Atatürk ve Sabiha havalimanları ihtiyaçları karşılamıyor. 3. havalimanı tamamlandığında da Atatürk havalimanı devam edecek çalışmaya.

Atatürk havalimanında uçuş tarifeli uçaklarla mı özel uçaklarla mı yapılacak?

Verilmiş bir karar yok. Tarifeli uçuşlarımızı yeni havalimanlarına kaydıracağız. Kargo uçakları ve tarife dışı özel uçaklar, yine bu havalanını kullanacak. Biz şuna inanıyoruz, beklentiler de o yönde. İstanbul yapacağımız havalimanı ve mevcut iki havalimanını kaldıracak bir potansiyele sahip. İstanbul'un en önemli avantajı firmalar açısından yakıt tasarrufu sağlıyor.

Üçüncü havalimanı projesinde son durum nedir? Ne zaman tamamlanması bekleniyor? Yeni havalimanın hayata geçmesiyle Atatürk havalimanı kapanacak mı?

95 kliometrelik bir kesim var. Yap işlet devret modeli çerçevesinde uyguluyoruz. Hedefimiz 29 Ekim 2015 tarihi itibariyle bu projeyi tamamlamak istiyoruz. Son durum ise ayaklarda 305 metredeyiz, 15 metrelik kesim kaldı. Bu ay sonu itibariyle köprünün ayakları tamamlanmış olacak. 3.köprüden ağır taşıtlar geçeçecek. Ancak bununla da yetinmiyoruz. Paşaköy'den Sakarya'ya kadar uzanan kesimin de devamını sağlayacağız. O kesimin de ihale süreci başladı ve İstanbul'a girişte iki otoyol olacak. Sakarya'dan İstanbul'a 3 ayrı ana artelden giriş sözkonusu olacak. Günde 150 bin aracın Anadolu tarafından girdiğini düşünürseniz bu otoyol zaruri. Kocaeli geçişinde sıkıntılarımız var. Özellikle Sakarya - Kocaeli hattı rahatlayacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • bünyamin 4 yıl önce Şikayet Et
  havalimanına ihtiyaç yokmuş.. tamamlanınca ilk kullanan kendi olur ama..
  Cevapla
 • temiz bey 4 yıl önce Şikayet Et
  Bizim 3 hava limanımız yapıla dursun, NATİONAL GEOGRAFİIK Chanel, defalarca ; Ultimate Airport Dubai hava alanını, sanki bizimkini itibarlaştırmaya çalışırcasına yayınlayıp ve övüp duruyor !
  Cevapla
 • mutahhar 4 yıl önce Şikayet Et
  hani central park gibi bir park yapılacaktı oraya ? reis öyle söylemişti diye hatırlıyorum
  Cevapla
 • Abdullah 4 yıl önce Şikayet Et
  Orası da ranta kurban gitmesin de başka ihsan istemez...
  Cevapla
 • misafir19 4 yıl önce Şikayet Et
  habom kargo term.bakim merkezi dahilhersey yeni yere nakledilmelidir. acilacak alanda fuar/sergi salonu otel konferans merkezi tema fark bol yesil alan acilmalidir.mevcut alan 3gen biciminde 2 kenarda inis kalkis pistleri var ortada terminal binasi,yeni h.alan acildiginda mevcut yer vip pvt jet tarifesiz ucuslar,icin kullanilmalidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle