HGS bakiye sorgulama ve OGS yükleme işlemleri

Hızlı geçiş sistemi İstanbul trafiğine önemli katkılar sağladı. Peki bu sistem nasıl işliyor? bunu yazımızda bulabilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama ve OGS yükleme işlemleri
HGS bakiye sorgulama ve OGS yükleme işlemleri
GİRİŞ 24.10.2014 10:20 GÜNCELLEME 27.10.2014 00:31

Hızlı geçiş sistemi yani halk arasında kısaca HGS denilen sistem ücretli otoyol ve köprü geçişlerinde araçların trafik yoğunluğu oluşturmadan seri ve güvenilir bir biçimde geçişlerini sağlayan sistemdir. Pratik bir sistem olan hgs araçlarımızın camına yapıştırdığımız içinde manyetik bir alan olan küçük bir kağıt parçasından ibarettir.

 

HGS nasıl çalışıyor?

Bu avantajıyla daha önce uygulamaya konan OGS ve KGS sistemlerinden daha çok benimsenmiştir. Hem kullanımı hemde araçlara monte edilişi çok kolay olan HGS kart içinde bulundurduğu çip sayesinde çalışmaktadır. Haliyle bu çipin otoyol ve geçişlerde çalışabilmesi için para yüklemek gerekmektedir. HGS bakiye yükleme kavramı bu noktadan hareketle ortaya çıkmaktadır. Hgs kartınıza bakiye veya para yüklemenin bir çok yöntemi vardır.Bunlardan en çok kullanılanları; 1- PTT şubelerinden bakiye yükleme 2- PTT matiklerden bakiye yükleme 3- Anlaşmalı bankalardan bakiye yükleme 4- Bankalara otomatik ödeme talimatı vererek bakiye yükleme olarak sıralanabilir. OGS cihazlarına da bakiye yüklemek için bankalar kullanılmaktadır. Bakiye yetersizliğinden dolayı gişelerden geçmek zorunda kalan araçlar kaçak geçiş yapmış olurlar. Ancak kaçak geçiş halinde 7 gün içerisinde geçiş ücretini ödeyip hgs ve ogs üyesi olunması durumunda ceza ödemekten kurtulmaktadır. HGS gişelerinden yapılan kaçak geçişleri sorgulama yaparak tespit edip 7 gün sınırını geçmeden ek bir gecikme zammı veya faizi ödemek zorunda kalmadan işlem yapabilirsiniz. HGS geçiş ihlali yapmamak için sizde sık sık hgs bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz. HGS bakiye sorgulama işlemini PTT avm bölümünden yapabilirsiniz. HGS ile ilgili merak edilen bir çok konu bulunmaktadır. Aşağıda bu sorulara cevap vererek konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Gişelerden geçerken kaçak geçiş uyarı neden alıyorum?

Bu noktada araç camınızı kontrol etmeniz gerekir Çünkü aracınızın ön camı metalik özellikte olabilir. Bu durumu tespit etmek için aracınızın kullanma kılavuzuna bakınız. Ön cam metalik özellik taşıyorsa hgs etiketini dikiz aynasına yapıştırarak sorunu çözebilirsiniz. Ancak camda metalik özellik yok ise HGS etiketinizde problem var demektir.Ayrıca ön camda buluna filmlerde bu duruma yol açmaktadır.

HGS bakiyemi nasıl sorgulayabilirim?

PTT tarafından hizmete sunulmuş olan hgsmusteri.ptt.gov.tr internet adresini kullanarak yada 444 17 88 nolu telefondan HGS bakiye sorgulama ve öğrenme işlemini yapabilirsiniz.

HGS müşteri hizmetlerine kayıt nasıl yapılır?

HGS müşteri hizmetlerine kayıt yaptırmak için ihtiyacınız olan şey şahıs iseniz tc kimlik numarası, tüzel kişiliğe sahip iseniz vergi kimlik numarasıdır. HGS kart sahibi siz değilseniz müşteri hizmetleri kayıt işlemini yaptıramazsınız.

Aracımı başkasına sattım hgs kartım ne olacak?

Bu durumda HGS etiketinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Bunun için PTT merkez ve şubelerine giderek iptal işlemini yaptırabilirsiniz. İptal ettirdiğiniz HGS etiketinin içinde bakiyeniz varsa bu tutar 7 gün sonra aracınıza yeni tanımlayacağınız HGS etiketine yüklenecektir. Eğer yeni bir HGS kart almak istemezseniz iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT merkezlerinden alabilirsiniz.

HGS bakiye yükleme için PTT yada bankalardan otomatik ödeme talimatı vermek mümkün mü?

HGS otomatik ödeme talimatını PTT üzerinden verdiğiniz halde PTT merkezlerinde adınıza bulunan posta çeki hesabı yada sahip olduğunuz PTT bonus kart üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. HGS kartınızı bankadan almış olmanız durumunda otomatik ödeme talimatını aldığınız bankaya vermeniz gerekmektedir.

HGS kartımı başka araçlara takıp kullanabilirmiyim?

HGS etiketiniz aracınızın plakasına kayıtlı olduğundan başka araçlarda kullanılması suç ve yasaktır.

HGS kart almak için hangi belgeler gerekir?

Sizde hgs karta sahip olmak için şahıs olmanız durumunda ruhsat, kimlik yada ruhsat fotokopisiyle PTT veya bankalara başvurmalısınız. Tüzel kişiliye sahip şirket olmanız durumunda temsil belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri göstermeniz gerekir. Kiralık araçlar için ise ayrıca sözleşme gerekmektedir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Boğaz köprüsü e5
YAZDIR