Ramazan'da sebze meyve fiyatları el yakacak

Ramazan ayında domates başta olmak üzere salatalık, patlıcan gibi ürünlerin yanı sıra kaysı, çilek ve kirazın fiyatının artacağı belirtildi.

Ramazan'da sebze meyve fiyatları el yakacak
Ramazan'da sebze meyve fiyatları el yakacak
GİRİŞ 12.06.2014 12:49 GÜNCELLEME 12.06.2014 12:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, sebze ve meyvede yüzde 100'ün üzerinde fiyat artışı beklendiğini söyledi.

Ramazan öncesinde örtü altı üretimin sona ereceğini, bunun yerini tarla ürünlerinin alacağını ifade eden Öztürk, "Bazı ürünlerin birkaç gün içinde fiyatlarının artacağını düşünüyoruz. Bugün domatesin üreticideki fiyatı Antalya bölgesinde kilogramı 25-50 kuruş arasında fakat aynı domatesin farklı illerde daha yüksek fiyattan satıldığını görmekteyiz" dedi.

Ramazan ayına doğru özellikle domates fiyatlarının artacağına işaret eden Öztürk, şöyle devam etti:

"Genel olarak bütün sebze ve meyvelerde artış bekliyoruz. Ramazan ayının en popüler meyvelerinden biri de kayısıdır. Türkiye'de en çok kayısı üretimi yapan Malatya'da bile bu ürün 5-6 liradan satılıyor. Geçen yıl 1 lira olan kaysının, yüzde 95'ini don vurdu. Dondan etkilenmeyen kısım da bu fiyatlardan işlem görüyor. Dolayısıyla meyvede kayısı, çilek ve kiraz gibi ürünler çok yüksek fiyatlarda olacak. Bilhassa domates, biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerde yüzde 100'ün üzerinde bir fiyat artışı olacağını tahmin ediyoruz."

Meyve sebzede hastalık riski

Öztürk, yağıştan dolayı domates başta olmak üzere diğer meyve ve sebzelerde mantar hastalığı riskinin baş gösterdiğini, yağışların sürmesi ve havanın kapalı olması durumunda bu hastalığın önümüzde dönemde fiyatları etkileyebileceğini bildirdi.

Geçen yıllarda domates ve diğer bazı ürünlerde görülen "tuta" hastalığı ile ilgili bu yıl herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığını kaydeden Halil Öztürk, "Ana sıkıntımız önümüzdeki süreçte mantar hastalığıdır. Bu hastalığın da fiyatların çok yükselmesinde tetikleyici olacağını düşünmekteyiz. Bu da tüketiciye yansıyacak" diye konuştu.

Halil Öztürk, yaz meyvelerinde ise kısa vadede fiyat artışı beklenmediğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • bahadır yıldız 5 yıl önce Şikayet Et
    milletin bildiği bir gerçek te şudur.. nüfus kağıdında dini islam yazan eşref-i mahlukatın tüccar ve esnaf kısmından olan adeta sıkıntıları krizleri fırsata dönüştürmede çok mahir bazı tipler şimdiden minareye kılıf hazırlayıp özellijkle gıdaya yapılacak zamları en usturuplu ve bilimsel hakikatlere dayandırarak biz müşterilerine açıklıyorlar.kendilerine müteşekkiriz.ramazanda hazım sorunu yaşamayalım diye çok önceden bizleri uyarıyorlar.tahminen tekstilde de benzer açıklamalar ramazanın son on gününde açıklanır.
    Cevapla
  • temel candan 5 yıl önce Şikayet Et
    ne yapalım. Şayet hangi meyve hangi sebze ne zaman çıkıyor bilmezsen canından olursun parandan da olursun.Ne zaman öğrenecek bu insanımız turfandanın tadının tarladaki ile aynı olmadığını tabi pahalı olcak zamanında erken tezgaha düşen meyve sebze eh ne yapalım havalardan erkençıktı deme kardeşim cebinde sağlığında zarar görüyor anlamak lazım bunu
    Cevapla