Türkiye'nin en çok yardım yaptığı 10 ülke!

Türkiye'nin 2012'de yaptığı kalkınma yardımlarının toplamı 3 milyar 436 milyon dolara ulaştı.

Türkiye'nin en çok yardım yaptığı 10 ülke!
Türkiye'nin en çok yardım yaptığı 10 ülke!
GİRİŞ 27.10.2013 11:43 GÜNCELLEME 27.10.2013 13:56

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konuya ilişkin "Türkiye, AK Parti iktidarlarının yakaladığı siyasi ve ekonomik başarı nedeniyle artık alan değil veren el haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dünyanın dört bir yanındaki yardıma muhtaç insanlara yaptığı kalkınma yardımlarına ilişkin rakamlar TİKA'nin hazırladığı "Kalkınma Yardımları Raporu" ile açıklandı.

Rapora göre, yardımların toplamı 3 milyar 436 milyon dolar oldu. Yaşanan yüzde 98'lik artışın ardından ilk defa yardım miktarı 2 milyar doların üzerine çıktı. "Türkiye'nin 2012 yılı toplam kalkınma yardımları tutarı 3 milyar 436 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye'nin toplam kalkınma yardımları 2005'te 1 milyar 51 milyon dolar iken 2012'de 3 milyar 436 milyon dolara yükselmiş ve 8 sene içerisinde 3,3 kat artmıştır" ifadelerine yer verilen raporda, geçen yıl 2 milyar 533 milyon dolar resmi kalkınma yardımı ve 56 milyon dolarlık kredi bazında sağlanan akımın Türkiye tarafından gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Resmi kalkınma yardımlarındaki artışın en belirgin sebepleri arasında Türkiye'ye gelen Suriyelilerin 8 ilde ağırlanması geldi. Gelişmekte olan ülkelere verilen krediler ve bütçe destekleri de artışın diğer bir sebebi olarak gösterildi. Geçen sene bu amaçla Suriyelilere yapılan yardımların tutarı yapılan analizlerin sonucu yaklaşık 979 milyon dolar olarak hesaplandı.

Kalkınma yardımlarının yüzde 46,6'sı Ortadoğu'ya yüzde 31'i Afrika'ya, yüzde 18'i güney ve orta Asya'ya ve yüzde 3'ü Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerine yapıldı. TİKA, 2012 yılında rekor bir artışla 185 milyon dolar yardımda bulundu.

Türkiye'nin resmi kalkınma yardımlarından en çok yararlanan ülkeler sırasıyla Suriye, Mısır, Afganistan, Kırgızistan, Somali, Sudan, Tunus, Filistin, Kazakistan ve Bosna Hersek olarak belirlendi.

Özel sektör tarafından da geçen yıl 735 milyon dolarlık yeni yatırım gerçekleştirildi. Gerek kalkınma işbirliği gerekse insani yardımlar alanında aktif olarak çalışan ulusal sivil toplum kuruluşlarının öz kaynaklarıyla gerçekleştirdikleri yardımların tutarı 111 milyon dolar olarak tespit edildi.

Türk özel sektörünün yaptığı doğrudan yatırım tutarı 2011'de 879 milyon dolar iken 2012'de bu rakam 735 milyon dolara geriledi.

Öte yandan kamu kurum ve kuruluşlarınca sivil toplum kuruluşlarına 39 milyon dolar kaynak aktarıldı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ

Türkiye tarafından yapılan yardımlara ilişkin de bilgi verililen raporda Afganistan, Pakistan, Filistin, Somali, Nijer, Sudan, Burkina Faso, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Moldova, Makedonya, Ruanda, Togo, Kamerun ile Myanmar'daki okul yapımından içme suyu projelerine kadar birçok alandaki yardımlar detaylıca anlatıldı.

Raporun önsözü ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından yazıldı.

Türkiye'nin, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma muhtaç insanlara yardım elini uzattığını belirten Bozdağ, "Türkiye, 2012 yılında Somali'den Bangladeş'e, Myanmar'dan Kosova'ya 121 ülkeye yardım elini uzatmıştır" görüşüne yer verdi. Bozdağ, şunları kaydetti:

"OECD-DAC'a üye ülkelerin resmi kalkınma yardımlarına ayırdığı toplam bütçe 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4'lük azalışla 125 milyar dolar civarında olurken Türkiye, aynı dönemde resmi kalkınma yardımlarını yüzde 100'e yakın bir artışla 2 milyar 533 milyon dolara çıkartmıştır. Türkiye, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma muhtaç insanlara yardım elini uzatmıştır ve uzatmaya devam edecektir. Türkiye, AK Parti iktidarlarının yakaladığı siyasi ve ekonomik başarı nedeniyle artık alan değil veren el haline gelmiştir."

TİKA Başkanı Serdar Çam da raporu sunu yazısında, "En az gelişmiş ülkelere Türkiye tarafından yapılan yardımlar 2011'de 279 milyon dolar olarak hesaplanırken söz konusu rakam 2012 yılında yüzde 21 artarak 337 milyon dolara yükselmiştir. Bu gruptaki ülkelerden Afganistan, Somali, Sudan ve Mynmar yardımlardan en çok yararlanan ülkeler olarak değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR