Yargıdan Ereğli lehine emlak vergisi kararı

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) yönetimi, Ereğli Belediyesinin emlak vergisinin oranını artırmasına ilişkin açtığı davada yargının fabrika lehine karar verdiğini bildirdi.

Yargıdan Ereğli lehine emlak vergisi kararı
Yargıdan Ereğli lehine emlak vergisi kararı
GİRİŞ 20.06.2013 19:03 GÜNCELLEME 20.06.2013 19:03

ERDEMİR'den yapılan yazılı açıklamada, 2009 yılında fabrika sahası için belirlenen emlak vergi değerine yönelik başlatılan yasal süreçte yerel mahkemenin ERDEMİR lehine karar verdiği belirtildi.

Yargının ERDEMİR'in fabrika taşınmazları için Belediye Emlak Vergisi Takdir Komisyonu tarafından takdir edilen emlak vergi değerinin hukuksuz olduğuna karar verdiği kaydedilen açıklamada, "Mahkeme, belediyenin ERDEMİR fabrika sahasını, cadde ve sokaklardan ayrı, bağımsız ve farklı bir bölge olarak değerlendirmesi gerektiği gerekçesiyle 2009'da belirlenen değerler üzerinden fabrika sahası için tahakkuk ettirdiği emlak vergi değerlerini hukuka aykırı bulmuştur" ifadesi kullanıldı.

ERDEMİR yönetimi, emlak vergisinin 2009'da 12 kat artırılmasına tepki göstermişti. Metrekarede 58,19 lira olan emlak vergisi 700 liraya çıkarılmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ereğli
YAZDIR