159 ülkeye yetecek enerji tüketiyor

Rekor üstüne rekorlar kıran sanal para bitcoin için harcanan bilişim enerjisinin 159 ayrı ülkenin toplam enerji ihtiyacından fazla olduğu belirtiliyor.

159 ülkeye yetecek enerji tüketiyor
159 ülkeye yetecek enerji tüketiyor
GİRİŞ 07.12.2017 16:45 GÜNCELLEME 07.12.2017 16:45
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Son birkaç günde fiyatı birkaç bin dolar artış göstererek 15 bin doları bile aşan sanal para Bitcoin yapılan bir araştırmaya göre 159 ülkenin harcadığı enerjiden daha fazla enerji tüketimine neden oluyor ve gezegene yol açtığı karbon emisyonlarıyla çok fazla zarar veriyor.  

Digiconomist tarafından yapılan araştırma Bitcoin madenciliği için harcanan bilişim enerjisinin 159 ayrı ülkenin toplam enerji ihtiyacından fazla olduğunu söylüyor.

Bitcoin madenciliği için ciddi boyutlarda bilgisayar programlama enerjisi kullanıldığı belirtilen araştırmaya göre her bir Bitcoin işlemi için ABD’de bir hane halkının dokuz gün boyunca kullandığı enerji kadar enerji tüketiliyor.

Özellikle bilgisayarlar ve internet ortamı için tasarlanan sanal paranın madenciliği için çok fazla bilgisayar işlemi ve karmaşık hesaplamalar gerekiyor. Bitcoin sisteminde yapılan tüm ödemeler ise parayı tüm dünyaya dağıtan özel blockchain teknolojisi ile konfirme ediliyor. Fakat tüm bu işlemlerin yapıldığı programlama için elektrik enerjisine ihtiyaç var. Ve Bitcoin’in değeri yükseldikçe daha fazla insan Bitcoin işlemi yaparak, Bitcoin madenciliği için harcanan enerjiyi kümülatif şekilde artırıyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı Çin’de gerçekleştiriliyor ve Bitcoin işlemlerinin doğrudan fosil yakıtlarla üretilen enerjiye bağlı olduğu aktarılıyor. Digiconomist tarafından Bitcoin’in enerji tüketimi üzerine yapılan bir araştırma Çin’deki bir Bitcoin madeninde bir Boeing 747 uçağı kadar enerji tüketildiğini söylüyor.

Digiconomist tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Bitcoin işlemleri için gerçekleşen enerji tüketimine dair bazı çarpıcı veriler ise şöyle:

Bitcoin’in tahmini yıllık elektrik tüketimi (TWh): 32.26
Yıllık Bitcoin madencilik gelirleri: 11 milyar 322 milyon 523 bin 149 dolar
Yıllık Bitcoin madencilik maliyetleri: 1 milyar 618 milyon 129 bin 306 dolar
Elektrik tüketimi küresel Bitcoin madenciliğinin harcadığına en yakın ülke: Sırbistan
Bir gün önce Bitcoin işlemleri için harcandığı tahmin edilen elektrik miktarı: 88 milyon 664 bin 620 KWh
Bitcoin işlemi başına harcanan elektrik miktarı: 250 KWh
ABD’de Bitcoin’e harcanan enerjiyle elektrik verilebilecek hane sayısı: 2 milyon 996 bin 536
Yıllık karbon ayak izi: 16 bin 14 kt/CO2

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Uyarı 10 ay önce Şikayet Et
  Yüzlerce kişinin milyon dolarları kullanıcı hatalarından dolayı(düşündürücü),buhar oldu gitti.Kazanan kim tabiki tezgah sahipleri.Sanal paranın zerre kadar garantisi yok.Tokatlanmak isteyen alır,herkes iradesinde özgürdür.
  Cevapla
 • saint 10 ay önce Şikayet Et
  bu işin çözümü basit her ülke bitcoini geçersiz kılacak. delinin biri çıkmış durup dururken kod yazmış onun arkasına düşen bir sürü delide delice işler yaparak dünyaya hiç bir katkısı yada faydası olmayan boşa çevreyi kirleten enerji harcayan iş demiyorum saçmalığın peşine düşmüşler. bir şeyin kıymetli olabilmesi için bir topluma ait olmalı bir bayrağı bir vatanı olmalı masa başında elektirik yakarak kıymet kazanılmaz.
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  buda dolar gibi karşılıksız basılan oluşturulan bir oyun dünya bu alçak şeytanların elinde oyuncak olmuş malesef müslümanlar uyanırsa bunlar biterler ama nafile gidişat zor .
  Cevapla
 • Asım 10 ay önce Şikayet Et
  bitcoin alacağına Koyun al daha iyi.
  Cevapla
 • ismet 10 ay önce Şikayet Et
  asrın vebası desek olmazmı yahu müslüman ülkeleri dolarla ne işiniz var yarin bozdurun dolarları bakınne oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle