General Electric temettü miktarını düşürdü

General Electric yatırımcılarına yaptığı üç aylık kar payı ödemelerini yarıya düşürdü. Dünya devinde bu durum Büyük Buhran ve 2009 mali krizinden bu yana ilk kez yaşanıyor.

General Electric temettü miktarını düşürdü
General Electric temettü miktarını düşürdü
GİRİŞ 13.11.2017 16:28 GÜNCELLEME 13.11.2017 17:06

General Electric bugün yaptığı açıklamada, yeni CEO John Flannery’nin daha sonra piyasaya açıklayacağı şirketin revizyonunun bir parçası olarak üç aylık temettü (kar payı) ödemelerini yarıya düşüreceğini duyurdu.

GE, Aralık ayında başlayarak temettü miktarını hisse başına 24 cent’ten 12 cent’e düşürecek Böyle bir durum 125 yıllık geçmişi olan şirket tarihinde üçüncü kez gerçekleşiyor. Diğer iki temettü indirimi, Büyük Buhran ve 2009 mali krizi sırasında yapılmıştı.

GE’nin nakit akışının bu yıl kötüleşmesinden sonra atılan bu adım ile yıllık yaklaşık 4 milyar dolar nakit tasarrufu sağlanması bekleniyor.

TEMETTÜ NEDİR?

Temettü ya da kâr payı, şirket ortaklarının bir dönem içinde işletmenin elde ettiği kardan nakit pay alma hakkıdır. Hissedarlar elinde bulundurdukları hisse senetleri ile orantılı olarak temettüden pay alır. Temettü hisse senedi başına göre dağılır. Hisse başına net 1 TL temettü dağıtılıyorsa 500 tane hisse senedi olan kişi 500 TL alırken 100 tane hisse senedi olan kişi 100 TL almaktadır.

YAZDIR