Zenginler flaş ek vergi önerisi!

IMF, gelir eşitsizliğinin arttığı ülkelerdeki kanun yapıcılara, en zengin kesim için ciddi derecede daha yüksek vergi oranı getiren vergi reformlarına yönelmelerini önerdi.

Zenginler flaş ek vergi önerisi!
Zenginler flaş ek vergi önerisi!
GİRİŞ 12.10.2017 10:50 GÜNCELLEME 12.10.2017 12:43

Uluslararası Para Fonu (IMF), yılda iki kez hazırlanan Mali Gözetim Raporu'nun Ekim 2017 sayısını "Eşitsizlikle mücadele" başlığıyla yayımladı. 

Son yıllarda küresel ölçekte azalan gelir dağılımındaki eşitsizliğin birçok ülkede arttığına dikkati çekilen raporda, bu durumun sosyal uyumu tehdit ettiği vurgulandı.

Kapsayıcı büyümeyi destekleyen mali politikalara ihtiyacın giderek arttığı kaydedilen raporda, dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD, Çin ve Hindistan'daki gelir eşitsizliğinin kötüleşmesinden endişe duyulduğu bildirildi.

FAKİRLERİN YAŞAM SÜRESİ ZENGİNLERDEN KISA

Gelir eşitsizliği sorununun eğitim ve sağlık alanındaki eşitsizliği de artırdığına değinilen raporda, zengin ile fakir kesim arasındaki yaşam süresi ve eğitim seviyesinin giderek açıldığı ifade edildi.

IMF analistleri raporda ayrıca, çeşitli sosyal göstergeler çerçevesinde inceledikleri gelir eşitsizliği sorununun arkasında, yeniden dağıtıma ilişkin mali politikaların yattığı değerlendirmesinde bulundu.

Raporda bu bağlamda, gelir eşitsizliğinin arttığı ülkelerdeki kanun yapıcılara, en zengin kesim için ciddi derecede daha yüksek vergi oranı getirilmesini öngören vergi reformlarına yönelmeleri tavsiyesine yer verildi. Vergi sisteminde böyle bir değişikliğin büyümeye zarar vermeden eşitsizliği azaltabileceği belirtildi.

IMF'nin Mali İşler Bölümü Direktörü Vitor Gaspar da rapora yönelik basın toplantısında, küresel büyümedeki hızlanmanın mali reformlar için fırsat niteliğinde olduğunu dile getirdi.

Gaspar, "Mali politakaların çok güçlü olduğunu ve fark yaratabileceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • serkan sakaryalı 10 ay önce Şikayet Et
    haa yaşayın haaa işte bu olması gerekende bu bizim ülkemizde de olmasını istiyoruz.Bizde bunun tam aksi oluyor biliyorsunuz ki fakirden çok zenginden az alınıyor vergiler...
    Cevapla
  • türk 10 ay önce Şikayet Et
    inanma kardeş Sonra o zengin kriz bahanesiyle seni iki misli çalıştırıp maaşınında yarısını verir sonra Veyahutda işçilerin yarısını işten atar Bazı şirketler ucuz işçi bulunan ülkelere göç ediyo Ondan sonrada sendikalarla yörüyüşe çıkarsın ispanya porteki italya yunanistan insanlar aylarca sokaktaydı ne oldu hiçbirşey KAPiTALiZiM
    Cevapla