İsrail, Türkiye için can atıyor

İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Steinitz, Avrupa için İsrail'den Türkiye'ye uzanan bir boru hattı döşemek istediklerini söyledi.

İsrail, Türkiye için can atıyor
İsrail, Türkiye için can atıyor
GİRİŞ 12.07.2017 14:24 GÜNCELLEME 12.07.2017 23:15

İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz, 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında düzenlenen Bakanlar Oturumu'nda yaptığı konuşmada, enerjinin, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi sürecinde önemli bir simge olduğunu söyledi. 

İsrail'in münhasır ekonomik bölgesinde daha fazla doğalgaz kaynağı bulunduğuna dair bilimsel çalışmaların olduğunu vurgulayan Steinitz, Güney Kıbrıs ve Mısır'ı da kapsayan bölgede de büyük miktarlarda doğalgaz rezervi bulunduğunu aktardı. 

''İKİ PROJE DE ÇOK ÖNEMLİ''

''Önümüzdeki süreçte Kuzey Denizi'ndeki kaynakların yerini Doğu Akdeniz'in alacağına inanıyoruz. Avrupa, Doğu Akdeniz'den doğalgaz alacak ve bu bölge güvenilir bir kaynak haline gelecek'' diyen Steinitz, ''İki önemli boru hattı projesiyle ilgili yoğun görüşmeler yürütüyoruz. Bunlardan biri Türkiye. Hem Türkiye'nin iç tüketimi hem de Avrupa'ya doğalgaz iletim için İsrail'den Türkiye'ye uzanan bir boru hattı döşemek istiyoruz. Diğeri ise, Güney Kıbrıs ve Yunanistan bağlantısıyla İtalya'ya uzanacak olan boru hattı. İtalyan hükümeti, bu projenin kendileri için en yüksek öncelikli projelerden biri olduğunu açıkladı. Bizim önceliğimizi sorarsanız, ben iki projeyi de çok önemli görüyorum'' ifadelerini kullandı.

''UMARIM İSRAİL'E GELİR''

Steinitz, iki boru hattını değerlendirmek için yeterli miktarda doğalgaz kaynağına sahip olduklarını belirterek, "Türk mevkidaşım Sayın Berat Albayrak ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Dört tur görüşmenin ardından, aramızdaki görüşmeleri hızlandırmaya ve bu yıl sonundan önce Türkiye ve İsrail arasındaki boru hattının inşa edilmesini sağlayacak hükümetler arası çatı anlaşmayı tamamlamaya çalışmaya karar verdik. Umarım, Sayın Albayrak, bu yıl sonuna kadar İsrail'e bu görüşmelerin hızlanmasını ve anlaşmanın tamamlanmasını sağlayacak bir ziyarette bulunur" diye açıklamada bulundu.

Görüşme için net bir tarih belirlenmediğini aktaran Steinitz, ziyaretin önümüzdeki aylarda gerçekleşmesini beklediğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • şaşkın 10 ay önce Şikayet Et
  cia ve mi6'nın ajanları, fetö'yü kurdu da mossad boş mu durdu bunca yıl araştırılması gereken tez konusu, mit çalışanları için. tavsiyemi dikkate alın.
  Cevapla
 • Asla 10 ay önce Şikayet Et
  Yahudilere sakın kanmayın. Bunlar ileride bu tur iliskileri bahane edip sularimizin kullanma hakkina bile sahip cikarlar. Yaşanmamış olay değil yani...
  Cevapla
 • okan 10 ay önce Şikayet Et
  önce filistinden defolsunlar onlara yağmurlu havada bile su yok iblisin aveneleri yahudi kafirler
  Cevapla
 • II.Abdulhamit 10 ay önce Şikayet Et
  turk bayragi yakilan israil ile nasil hala dost oluruz eyyyyyy hukumet
  Cevapla
 • alper 10 ay önce Şikayet Et
  Ben turk vatandasi olarak eger boyle bir projeye onay verirlerse ben hakkimi helal etmem.Turkiye akillanmaz sirtindan cok hancer yedi.yeter artik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle