S. Arabistan'ın net dış varlıkları azalıyor

Suudi Arabistan net dış varlıkları, açıklanmayan bir nedenle düşüşe devam ederek 2011 yılından bu yana en düşük seviye olan 493 milyar doları gördü.

S. Arabistan'ın net dış varlıkları azalıyor
S. Arabistan'ın net dış varlıkları azalıyor
GİRİŞ 29.06.2017 12:21 GÜNCELLEME 29.06.2017 12:21

2014 yılının ağustos ayında 734 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşan Suudi Arabistan dış rezervleri, nedeni açıklanmayan bir şekilde düşüşünü sürdürüyor. 2016 yılının sonunda 529 milyar dolara kadar gerileyen rezervler, nisan ayında 493 milyar dolarla 2011 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Kemer sıkma politikaları ve petrol kısıtları ile birlikte fiyatlarda görülen artış, 2017 yılının ilk 4 ayında 36 milyar dolarlık daralmaya engel olamadı.
 
Suudi Arabistan'ın net dış varlıkları Nisan ayında krallığın ilk uluslararası İslami tahvil satışlarından 9 milyar dolar gelir elde etmesinden sonra bile, 2011'den bu yana 500 milyar doların altına (493 milyar dolar) indi. 
 
ANALİSTLER SEBEBİNİ ÇÖZEMİYOR
 
Suudi Arabistan'ın dış varlıklarındaki düşüşle ilgili değerlendirlmelerde bulunan Kahire merkezli EFG-Hermes ekonomisti Mohamed Abu Basha, "Bu kadar büyük bir düşüşün arkasında büyük bir etken göremedim, özellikle de sukuk satışlarını ele alırsak" dedi.
 
Bazı analistler, düşüşün Suudi Arabistan'ın Yemen'deki askeri müdahalesine harcamalarından kaynaklandığını iddia etse de genel kanı bunun açıklanabilir bir düşüş olmadığını savunuyor.
 
Suudi Arabistan'ı izleyen iktisatçılar ve diplomatlar arasında, bir gizem haline gelen açıkların, Riyad'a olan güvene büyük bir darbe vuracağı kanısı hakim.
 
YETKİLİLER YORUM YAPMAKTAN KAÇIYOR
 
Suudi yetkililer, rezervlerin düşmesinin sebepleri hakkında ayrıntılı olarak yorum yapmadı, ancak bazıları bunun hükümet harcamaları değil özel sektör faaliyetlerinden kaynaklandığını ileri sürdü.

YAZDIR
YORUMLAR 82
 • Veli 10 ay önce Şikayet Et
  ABD ye verdiği haractan dolayıdır yoksa niye aciklanamasin ölüm var Kıral efendi.....
  Cevapla
 • Süttçü 10 ay önce Şikayet Et
  Suudi'ler en iyi gününü yaşıyor Akibetleri Hiç iyi görünmüyor, saddam dan farklı olmayacak bunların sonu .Abd Bunları yutacak.
  Cevapla
 • ya Hakk 10 ay önce Şikayet Et
  trumpa kumarda kaybetmiştir amaan aşkta kazanır
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Mekke medine kaynağı isralin iş ortağı kral selmanın vaadettiyi mesele Yahudiler diyorki hz İbrahim kudüste hz İsmail mekkede bu işin verasityiz kukla selman mosad uşağı mesele hep petroool
  Cevapla
 • sedat 10 ay önce Şikayet Et
  hac yapanlar umre yapanlar bi daha hac umre yapmasin,bu da bisedir dimi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle