Mahkemeden booking.com kararı

TÜRSAB, tarafından booking.com'a açılan davada bugün yeni bir duruşma daha görüldü.Mahkeme booking.com'a getirilen ihtiyati tedbir kararını yine kaldırmadı.

Mahkemeden booking.com kararı
Mahkemeden booking.com kararı
GİRİŞ 14.06.2017 15:31 GÜNCELLEME 14.06.2017 15:31

TÜRSAB, tarafından online rezervasyon sitesi booking.com'a açılan davada bugün yeni bir duruşma daha görüldü. Mahkeme booking.com'a getirilen ihtiyati tedbir kararını yine kaldırmadı. TÜRSAB ise bir sonraki duruşmada turizmin patronlarının dinlenmesini istedi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından haksız rekabete neden olduğu için dünyaca ünlü rezervasyon sitesi booking.com'a açılan davada bugün yeni bir duruşma daha geride kaldı.

Dünya'dan Emre Eser'in haberine göre, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada tarafları dinleyen mahkeme heyeti, booking.com'a konan ihtiyati tedbir kararını kaldırmadı. Davalı taraf booking.com'un avukatları vakit kaybetmeden devam eden tedbir kararının kaldırılması için itirazda bulunacaklarını açıkladı.

PATRONLAR TANIK OLARAK DİNLENECEK

Duruşmada, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ve Genel Sekreter Çetin Gürcün'ün tanık olma talepleri reddelirken, Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ile booking.com tarafından gösterilen bir tanığın dinlenilmesine karar verildi.

Mahkeme tarafından görülen bir önceki duruşmaya 9 tur şirketi, 9 otel ve turizm şirketi, 3 gerçek kişi ile TÜROB ve Bodrum Turistik Otel İşletmecileri Derneği katılmış ve süreçten gördükleri zararları mahkeme huzurunda dile getirmişlerdi.

YİNE ERTELENDİ

Tanıklar mahkeme tarafından 23 Ekim'e ertelenen bir sonraki duruşmada kendi sektörleri ve şirketleri adına süreçten nasıl etkilendiklerini anlatacaklar.

BAKAN ZEYBEKCİ TARİH VERDİ

Davanın görüldüğü sırada gazetecilere gündem ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Booking.com'la arkadaşlarımız görüştüler. Kendilerinin bize bir ziyaret talepleri var. 22 Haziran'da kendilerini kabul edeceğiz. O zaman da bir görüşme imkanı olur." dedi.

SÜREÇ 2015 YILINDA BAŞLAMIŞTI

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • yerli turist 11 ay önce Şikayet Et
    yukarıda sayılan isimlerin hepsi yerli turisti tavuk gibi yolan kodaman kesim. bütün baskılara rağmen yaşasın booking.com
    Cevapla