Yabancı yatırımcının ABD'den büyük göçü

Yabancı yatırımcılar eylül ayında ellerinde tuttukları farklı vadedeki ABD hazine bono ve tahvil stokunu 106,8 milyar dolar azaltırken, şubat 2009'dan bu yana kaydedilen en büyük sermaye çıkışı gerçekleşti.

Yabancı yatırımcının ABD'den büyük göçü
Yabancı yatırımcının ABD'den büyük göçü
GİRİŞ 19.11.2013 10:23 GÜNCELLEME 19.11.2013 10:23

ABD Hazine Bakanlığı eylül ayı için "Hazine Uluslararası Sermaye Verileri"ni açıkladı. Buna göre yabancı yatırımcılar uzun vadeli borçlanma enstrümanlarına ilgi gösterirken toplam portföy büyüklüklerini azalttı.

Yatırımcılar sahip olduğu uzun vadeli hazine tahvilleri miktarını ağustos ayında 10,8 milyar dolar azalttıktan sonra eylül ayında 27,8 milyar dolar artırdı. ABD tahvillerinin en büyük müşterisi Çin tek başına bu alımların 25,7 milyar dolarını gerçekleştirirken, elinde tuttuğu ABD tahvil stokunu da son 4 ayın en yüksek rakamı olan 1 trilyon 294 milyar dolara çıkardı.

Eylül ayında özel yatırımcılar hazine borçlanma enstrümanlarında net alıcı pozisyonunda bulunurken, yabancı merkez bankaları dahil resmi yatırımcılar net satış pozisyonuna geçti.

ABD Hazine Bakanlığı ağustos ayı için açıklamış olduğu 2,9 milyar dolarlık net sermaye çıkış tutarını da 13,9 milyar dolara revize etti.

Uzmanlar, ABD'de hükümetin kapanması öncesi sert bütçe tartışmalarının yaşandığı eylül ayına rastgelen dönemde 1 aydan az vadeli hazine bonolarının faizinin yükselmesiyle, elinde bu enstrümanları tutan yatırımcıların zararını azaltmak amacıyla satış pozisyonu aldığını tahmin ediyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ