Çin'in artan borçları piyasaları tedirgin ediyor

Dünya devi ülke Çin'de dış borçlar patladı. Yıl sonunda 1 trilyon dolarlık borç Çin'i bekliyor. Beklenmedik iflaslar yaşanmaya başladı. Yatırımcılar endişeli bekleyişte...

Çin'in artan borçları piyasaları tedirgin ediyor
Eklenme: 30 Haziran 2013, 15:21 / Güncelleme: 30 Haziran 2013, 15:21
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çin'in dış borcu katlanarak artıyor. Mart ayında Çin dış borcu 764 milyon dolara fırladı. Şubat ayında bu rakam 736 milyar dolar seviyesindeydi.
 
Çin'in kısa vadeli dış borcu da 565 milyar dolara fırladı. Yılsonunda Çin'in dış borcunun bu hızla giderse 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
 
Eğer bu rakama ulaşılırsa Çin'in 3 trilyon dolarlık rezervi de büyük yara alacak.
 
Yatırımcılar da Çin'in artan borç yükünden endişelenmeye başladı. Tarihte ilk kez Çin'de bir güneş enerjisi şirketi 531 milyon dolarlık borcunu ödeyemeyerek iflas etti.
 
Geçtiğimiz hafta Çin Merkez Bankası kredi borcu yüksek küçük ve orta ölçekli şirketlere yardım etmeyeceğini açıklayınca Çin borsası yüzde 5'i aşan kayıplar yaşamıştı. Bu düşüş ardından Merkez Bankası açıklamalarını revize edip ihtiyaç halinde şirketlere yardım edeceğini duyurmuştu.

Kaynak: Hürriyet

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE HENÜZ YORUM YAPILMADI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000