ASELSAN'dan yerli robocop

ASELSAN'ın geliştirdiği askeri yürüyüş asistanı ASYA, askerlerin arazide koşma, tırmanma ve sıçrama gibi hareketlerine destek olarak performans artırıyor.

ASELSAN'dan yerli robocop
ASELSAN'dan yerli robocop
GİRİŞ 19.04.2017 10:30 GÜNCELLEME 19.04.2017 10:31

ASELSAN, Türk askerinin ihtiyaçlarını değerlendirerek giyilebilir teknoloji konusunda yeni bir ürün geliştiriyor. Kısa adı ASYA olan Askeri Yürüyüş Asistanı Projesi ile birlikte Özel Kuvvetler personeli olmak üzere piyade ve jandarmanın arazideki hareket kabiliyeti artacak. Savunma uzmanları 'exoskeleton', yani 'dış iskelet' olarak anılan ASYA benzeri projelerdeki giyilebilir ürünlerin, yer çekiminin bacak ve ayak kasları ile eklemlere uyguladığı çekim kuvvetini azalttığını belirtiyor.

DAHA ÇOK YÜKLE DAHA UZAĞA

ASYA zorlu arazi koşullarında askerlerin yürüme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi hareketlerinde destek olarak personelin çok daha iyi bir performans göstermesini sağlıyor. Kullanıcısına uyumu ve hareket kabiliyeti yüksek olan ASYA, hızlı hareketleri direnç göstermeden gerçekleştirirken en zorlu şartlarda devreye girerek kullanıcısının performansını artıracak. ASYA özellikle tam teçhizat intikale çıkan askerlerin teçhizatlarını daha rahat taşımasına da yardımcı olacak. ASYA ile göreve çıkan askerler ağır yüklerle yorulmadan çok daha uzun mesafelere yürüyerek intikal edebilecek.

İLK PROTOTİP IDEF 17'DE

ASELSAN'ın önemli ar-ge projelerinden olan ASYA, Türk askerini sahada bir adım önde olmasını hedefliyor. Konsept çalışma olarak devam eden ASYA projesinin ilk prototipi ise Mayıs ayında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan IDEF 17'de sergilenecek.

CENKER İLE ENTEGRE ÇALIŞACAK

Edinilen bilgiye göre ASYA, Aselsan'ın yine Türk askeri için geliştirdiği giyilebilir bilgisayar, akıllı muharebe sahası gözlüğü, komuta bilgisayarı gibi teçhizatları taşıyan takım ve tek er komuta kontrol sistemi CENKER ile entegre çalışacak.ABD ASKERİ KULLANIYOR

Piyade savaşının ve arazi çatışmalarının geleceği olarak tanıtılan 'exoskeleton'lar konusunda bir çok ülke ve çok uluslu şirket çalışmalar yapıyor. Pentagon'un ar-ge birimi olarak bilinen Amerika'nın ileri teknoloji savunma projelerini yürüten devlet kurumu DARPA da ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı için giyilebilir teknoloji alanında benzer çalışmalar yapıyor. DARPA tarafından üretilen exoskeleton'ların savaş ortamında denendiği de iddia ediliyor.

ETİKETLER
robocop
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Sasoli 1 yıl önce Şikayet Et
  Mşlh
  Cevapla
 • Uluğ Tarkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Aslansınız bee :)
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  termal kamerada gorunmezlik çok önemli
  Cevapla
 • murathan 1 yıl önce Şikayet Et
  manyak mısınız ya ne yürümesi aklılarını uzun mesafe yürüme ile bozmuşlar sıkıntı yürümede değil teröristin yerinin tespiti bunu yerine ihalara f 16 lara ağırlık verilmeli helikopterli faaliyetler ön plana çıkarılmalı amelelikle uğraşılmamalı arazide
  Cevapla
 • ibr@h!m 1 yıl önce Şikayet Et
  hadibee
  Cevapla
 • Melet 1 yıl önce Şikayet Et
  Aselsani yakindan takip ediyor ve takdir ediyorum, basarilarinin devamini diliyorum, onlarla gurur duyuyorum. Sevgi ve saygilarla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle