Bakanlık desteğiyle köyde yeni hayat...

Büyükşehrin zorluklarına 19 yıl katlanan çift, köylerine dönüp “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında hibe olarak aldıkları hayvanlarla yeni bir hayata adım attı

Bakanlık desteğiyle köyde yeni hayat...
Bakanlık desteğiyle köyde yeni hayat...
GİRİŞ 10.08.2017 09:39 GÜNCELLEME 10.08.2017 09:43

Muş'un Varto ilçesindeki Eryurdu köyünde doğan Çiğdem Doğan, ilk ve orta öğrenimini Varto'da yatılı olarak tamamladı. Ardından lise eğitimi için İstanbul'daki akrabalarının yanına gitti. İlk defa tanıştığı büyükşehrin büyüsüne kapılan Doğan, bir yandan eğitimini sürdürürken, bir yandan da çalıştı. Ancak 4 yıl sonra liseden mezun olunca köyüne geri dönmek zorunda kaldı. 

'İSTANBUL 19 YILDA YORDU'

Bir süre sonra evlenip İstanbul'a yerleşen çiftin 2 oğulları dünyaya geldi. Levent Doğan inşaatlarda, Çiğdem Doğan da gündelik işlerde çalışıyordu. Gün geldi aç kaldılar, gün geldi kuru ekmek yediler. Büyükşehirdeki zor yaşam koşullarının ağırlığını yıllarca omuzlarında taşıdılar. Bir gün Tarım Bakanlığı'nın "Genç Çiftçi Projesi"ni de öğrenince köylerine dönmeye karar verdiler. 19 yıl sonra Levent Doğan'ın köylerine dönen ve proje kapsamında bakanlıktan hibe olarak 6 büyükbaş hayvan alan çift, kendilerine yeni bir hayat kurdu. 70 de koyunu bulunan Doğan çifti, çocuklarıyla birlikte şimdi daha mutlu bir hayat sürüyor.

'ŞİMDİ ÇOK MUTLUYUZ'

Çiğdem Doğan önceleri İstanbul'a dönmeyi istediğini ancak daha sonra alıştığını söyledi. Doğan, "Buradaki şartlar da zor ama her şey doğal ve İstanbul hayatından daha iyi. Evimizi de kendi ellerimizle yaptık. 18 yaşındaki oğlum hem okuyor, hem de koyunlarımızın çobanlığını yapıyor. 11 yaşındaki diğer oğlum da bize yardım ediyor. Sebze ve meyve ihtiyacımızı bahçemizden karşılıyoruz. Her sabah ve her akşam 3 kilometre yürüyerek koyunları sağmaya gidiyorum. Süt, peynir, yağ ve yoğurt ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Kalanı da satarak çocuklarımı okutuyorum. Bütün zorluklara rağmen hepimiz çok mutluyuz" dedi. Levent Doğan ise eşinin azmine hayran olduğunu söyleyerek, "Zaman zaman yaşadığımız zorlukların üstesinden de eşimin dik duruşu ve direnişiyle aşıp mutluluğu yakaladık" diye konuştu.

 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • vatansever 11 ay önce Şikayet Et
  tabi bunları köye yerleştirin ki gene 20 tane çocuk yapsınlar. sonrada ülkenin başına bela olsunlar. ne büyük yanlış. bunlar şehirde yaşamalı ki fazla çocuk yapmasın.
  Cevapla
 • birlik 11 ay önce Şikayet Et
  doğulu olunca pkkli damgasını hemen yapıştır. senin gibi ırkçı zihniyettir bu ülkenin birlik bütünlüğüne zarar veren.yaziklar olsun.bi de kendine vatansever demissin.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  aferin onlara aklı olan köyüne dönsün
  Cevapla