Kasa kasa üretmeye başladılar! Tanesi 40 TL

Adana'da iki kuzen, bir televizyon programından görüp ektikleri ejder meyvesi olarak bilinen pitahayadan ilk ürünü aldı.

Kasa kasa üretmeye başladılar! Tanesi 40 TL
Kasa kasa üretmeye başladılar! Tanesi 40 TL
GİRİŞ 08.08.2017 17:28 GÜNCELLEME 08.08.2017 17:28

Üretici Harun Karaşahin "Bir televizyon programında gördük araştırması yaptık, şimdi hasadını yapıyoruz. Bu meyveye bizi asıl çeken ise dış pazarı oldu" dedi.

Adana’da iki kuzen, bir televizyon programında gördükten sonra kurdukları ejder meyvesi olarak bilinen pitahaya bahçesinde hasada başladı.

Anavatanı Vietnam olan, dondurma yapımı, salata ve ilaç sanayilerinde kullanılan, ağırlığı 300 gramdan bir kilograma kadar çıkabilen tropikal meyve, Çukurova'da son dönemlerde narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih edilmeye başlandı.

Adana'da da bu meyvenin dikimini yapan Harun Karaşahin ve kuzeni Çiğdem Karaşahin de ilk ürünlerini almayı başardı.

Elektronik teknikeri olan üretici Harun Karaşahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2015 yılının aralık ayında ejder meyvesini televizyonda gördüklerini anlatarak, "Bir televizyon programında gördük araştırması yaptık, şimdi hasadını yapıyoruz. Bu meyveye bizi asıl çeken ise dış pazarı oldu. Çok büyük meblağlardan bahsediliyor. Tabii ki yolun daha başındayız. Şu an zaten ürettiğimiz meyveyi iç piyasaya sunuyoruz. Dalındaki bütün meyveler satılmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Karaşahin, ilk etapta kendi çabalarıyla bin 200 metrekare alanda üretime başladıklarını dile getirerek, "Tarım il ve ilçe müdürlüğü ile görüşmelerimiz oldu. İkinci seramızı olan bin metrekarelik yeri de devlet desteğiyle yaptık. Orası daha yeni olduğu için meyve üretimi başlamadı. İnşallah seneye 2 bin 200 metrekarelik alanın hepsinden hasat yapacağız." diye konuştu.

Karaşahin, bahçeden bu yıl 2 bine yakın ürün almayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

"BAKIMI DİĞER SERALARA GÖRE BİRAZ DAHA KOLAY"

Türkçe öğretmeni olan üretici Çiğdem Karaşahin ise televizyonda izledikleri programda en çok ilgilerini ejder meyvesinin çektiğini belirterek, bunun üzerine araştırmalarını bu yönde sürdürdüklerini söyledi.

Meyvenin Adana’da sera şartlarında yetişmesinin uygun olduğunu öğrendiklerini ifade eden Karaşahin, şöyle devam etti:

"Bakımı diğer seralara göre biraz daha kolay. Saatlerce uğraştıran bir bakımı yok. Zemindeki otu temizliyoruz. Bitkinin haftada bir sulaması var. Onu da zaten damlama sistemiyle yapıyoruz. Yılda iki defada budanması var. Meyveyi tutturmak için budama dönemi de çok önemli. Paketlemesini de tek tek yapıyoruz. Böylelikle zedelenme olasılığını aza indirgemiş oluyoruz. Her birini plastik kutular içerisine yerleştiriyoruz." 

TANESİ 35-40 LİRA

Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin de lifli bir bitki olan meyvenin zengin B ve C vitamini barındırdığını anlatarak, "Bitkinin dekara verimi ilk sene için 2 bin adet. İkinci yılda 6 bin adet. Üçüncü yılda ise 10 bin adet oluyor. Verim her geçen yıl artmakta ve 30 bin adete kadar çıkmakta. Girişimcilerimiz bize başvuruda bulundu. Bakanlığımızın da bu konuda bir çalışması vardı. O kapsamda destek sağlandı ve ikinci serayı kurdular. Adanamıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Böylelikle Adana’da ejder meyvesinin hasadını da yapmış olduk." dedi.

Mersin'in Erdemli ilçesindeki üretici Mehmet Tanrıverdi ise kuzenlerin meyvenin araştırmasını yaptıkları sırada kendisiyle iletişime geçtiklerini anlatarak, ürünün Adana'da da yetişmesine öncülük yaptığını söyledi.

Büyük market ve manav raflarında bulunabilen Pitaya'nın tanesi 35 ile 40 lira arasında satışa sunuluyor.

ETİKETLER
yabancı
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Harun 11 ay önce Şikayet Et
  Hollandada tanesi bir eurodan satiliyor pek o kadarda guzel bir meyve degil
  Cevapla
 • muallim 11 ay önce Şikayet Et
  metro markette ithal olanı 20 tl tarlada 10 lira olur tanesi uçmayın o kadar. ha ejder meyvesini üretmek kolay değil çok kişi denedi başaramadı bunlar güzel haberler.
  Cevapla
 • ElliSekiz 11 ay önce Şikayet Et
  Nihayet Adanadan güzel bir haber ...
  Cevapla
 • vay be arkadaş 11 ay önce Şikayet Et
  helal Allah bol kazanç versin öğretmenlerim
  Cevapla
 • sağ kanad elemanı 11 ay önce Şikayet Et
  geçen gün 10-15 tl ye veriyorlardı ne çabuk 40 tl oldu haber 7, işin içerisine bir de medya enflasyonu girerse yarın domates 5 tl olur, aman haaa....
  Cevapla