İşte stres çarkının talihsiz mucidi!

Stres çarkı dünyada yeni bir trend haline geldi ancak mucidi, 2015’te aldığı patenti parası olmadığı için yenileyemeyince bu işten hiç para kazanamıyor

İşte stres çarkının talihsiz mucidi!
İşte stres çarkının talihsiz mucidi!
GİRİŞ 05.05.2017 07:37 GÜNCELLEME 05.05.2017 07:39

Dünyayı kasıp kavuran stres çarkının mucidinin geçimini güçlükle sağladığı ortaya çıktı. İngiliz Guardian Gazetesi’ne göre üreticilerine ciddi kâr getiren stres çarkının ilk patenti aslında ABD’nin Florida Eyaleti’nde yaşayan Catherine Hettinger (62) adlı bir kadına ait.

20 yıl önce 7 yaşında olan kızını eğlendirmek için tasarladığı oyuncağın patentini 8 yıl boyunca elinde tutan Hettinger, 2005’te yenileme ücreti olan 400 doları (yaklaşık bin 413 TL) ödeyemeyince patent hakkını kaybetti. Mütevazı evinden daha ucuz bir apartman dairesine taşınmak zorunda kalan ve arızalanan aracını çalışır hale getirmek için para bulamadığını anlatan Hettinger, “Mucit olmak zorlayıcı bir şey. İcatların yalnızca yüzde 3’ü para kazandırıyor. Evini ipotek ettiren ve çok daha fazlasını kaybeden mucitleri gördüm. Patenti elimde tutabilseydim şimdilerde hatırı sayılır bir servete sahip olacaktım. Hiçbir sorunum olmazdı” diye konuştu. Bazı insanların kendisine “Sen deli misin?” diye sorduklarını da ifade eden talihsiz mucit, “Tasarladığım bir şeyi insanların anlaması ve gerçekten işlerine yaraması beni memnun ediyor” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ben de haklıyım 1 yıl önce Şikayet Et
  Kapitalizm bu işte. Önce insanlara stresi öğretiyor ve streslerini artırıyor. Daha sonra da bu acayip icatları pazarlıyor.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ortadaki rulman sayesinde dönüyor onu anladım da kenardaki rulmanlar ne işe yarıyor bir türlü anlayamadım. Pahalı rulmanların yerine ucuz bir metal ağırlık da kullanılabilirdi. Benden başka bunu sorgulayan da yok, onu da anlayamadım.
  Cevapla
 • 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Oltu Taşı Tespihi Çek Bakalım Stres Kalıyor mu.
  Cevapla
 • Bayedip 1 yıl önce Şikayet Et
  "Asra and olsun ki muhakkak ki insanlar hüsrandadır. Ancak iman eden ve salih amel işleyenler ile hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç." Asr suresi. Mü'minin stres gidericisi sabır ve zikirdir tesbihattır
  Cevapla
 • Galip 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah'a tam iman edende stres üzüntü olmaz. Kuran'da Allah bunu bize bildirmiş. Ve ayrıca benim küçükken yaptığım yanar döner icatlara benziyor bilyalarla buna benzer çok şey yapmıştım. Ayrıca bu patent içinin suyu çıktı, büyük markalar bu alandan büyük soygun yapıyor.
  Cevapla
 • Evet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimileri sanki dindarlikmis gibi stres diye birşey yok diyerek bir nevi inkar ediyorlar,işlerine gelmeyince de yanlislarini saklamak icin birşey yok seninki psikolojik diye çelişkiye dusuyorlar
  Cevapla
 • Hak 1 yıl önce Şikayet Et
  Peygamberimiz de üzülmüş insani bir duygu ancak Allaha sığınmak lazım pygmbrimizde öyle yapmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle