Yüksek faturaya kızıp elektrik üretti

Yüksek gelen elektrik faturalarına kızan vatandaş, yeni yaptığı 3 katlı evinin ve atölyesinin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için güneş enerjisiyle elektrik üretmeye başladı.

Yüksek faturaya kızıp elektrik üretti
Yüksek faturaya kızıp elektrik üretti
GİRİŞ 07.03.2017 11:37 GÜNCELLEME 07.03.2017 12:54

Adıyaman'da yüksek gelen elektrik faturalarına kızan vatandaş, yeni yaptığı 3 katlı evinin ve atölyesinin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için güneş enerjisiyle elektrik üretmeye başladı.

Uzun yıllardır esnaflık yapan İbrahim Ekinci yüksek gelen elektrik ve doğalgaz faturalarına kızınca, yeni yaptırdığı 3 katlı evin çatısına güneş panelleri koyarak kendi elektriğini üretmeye başladı. Güneş enerjisiyle kendi elektriğini üreten Ekinci, ikamet ettiği 3 katlı evin ve evin Bodrum kısmında bulunan atölyesinin elektrik ihtiyacını karşıladı. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, ütü, televizyon, aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi benzeri elektrikli aletleri rahatlıkla kullanabilen Ekinci, aynı zamanda atölyesinde bulunan kaynak, demir doğrama, boya ve sayaç dikim makinesini de rahatlıkla çalıştırabiliyor.

Kendi ürettiği elektriği zaman zaman tarımsal sulamada da kullanan Ekinci, güneş enerjisi ile elektrik üretmeyi herkese tavsiye ettiğini söyledi. Güneş enerjisi ile aylık 800 ile bin lira kadar elektrik faturasından kurtulduğunu söyleyen Ekinci, güneş ve rüzgar enerjisinin Türkiye’de daha çok kullanılması gerektiğini vurguladı.

 Ev ve atölyenin elektrik ihtiyacını ürettiği elektrikle karşılamasından dolayı elektrik ile doğalgaz aboneliğinin olmadığını söyleyen İbrahim Ekinci, “Biz kendi elektriğimizi üretiyoruz. Elektriğimiz bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Biz faturalardan oldukça bıktık ve ondan dolayı da böyle bir çözüm ürettik. Solar panelleri hem kendi elektrik ihtiyacımızı hem de çatı vazifesi gördü. Ben bu sistemi herkese tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Arif ERDOĞAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu paneller ancak su ısıtır...
  Cevapla
 • İsimSiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu işlerle uğraşan bir elektrik mühendisi olarak diyorum ki 1000 liralık fatura için en az 100 bin tl masraf edilmeli ki ihtiyacı karşılasın. Eğer resimde görüldüğü kadar bi panel kullanılmışsa aydınlatmaya anca yeter. 50-100 liralık fatura için 15-20 bin tl arası masraf var. Yani şuan güneş enerjisi sadece elektriğin gidemediği mecbur kalınan yerlerde kullanılıyor. Devletin güneş enerjisinden elektrik üretmesi ise ayrı bi konu onu karıştırmayın. Doğal gaza Alternatif lazım. Saygılar...
  Cevapla
 • Çok dogru. 1 yıl önce Şikayet Et
  Ali
  Cevapla
 • ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  haklı adam
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  kac paraya malolmus acaba
  Cevapla
 • Hakan yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun tamda benimde dusunup uygun yer olmadigindan yapamadigim projem insallah ilerde uygun bir yere gectigimde bende bu sistemi kurucam kendi elektrigimi kendim uretip en azindan fatura bedeli kadar dagitim bedeli sacmaligindan kurtulmus olurum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle