700 TL'lik faturayı 150 TL'ye düşüren buluş

Ankaralı mucit Bülent Çakı, doğalgazsız çalışan kombi üretti. Bu kombiyle soğuk hava şartlarında bir evin ortalama ısınma maliyeti aylık 150 liraya düşecek.

GİRİŞ 22.02.2017 13:49 GÜNCELLEME 22.02.2017 16:00

Çakı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'ndeki iş yerinde üretimini yaptığı kombi sayesinde doğalgaza bağımlılığın azalacağını belirtti.

Söz konusu kombinin piyasadakilere göre daha verimli çalışacağını ifade eden Çakı, yaptıkları kombinin doğalgazla çalışan kombilerle aynı fiyattan satışa sunulacağını söyledi.

Çakı, WTT adını verdikleri kombinin patenti almak için başvuruda bulunduklarını ve 4-5 ay içinde cihazın patentini alacaklarını aktardı.
 

Liseli genç keşfetti! Herkesin sorununa çözüm oldu

Cihazın baca gazı zehirlenme riskini de ortadan kaldırdığını dile getiren Çakı, gerçekleştirdikleri buluş sayesinde sisteme gönderilen suyun kovalent yapısının değişime uğradığını ve burada oluşan reaksiyon sayesinde ısı elde edildiğini kaydetti.

Çakı, sistemin çalışma prensibini şöyle anlattı:

"Elektriği, sadece ısıyı dönüştürecek cihazı çalıştırmak için kullanıyoruz. Tek yakıtı bu. Cihaz hiçbir fosil yakıt tüketmeden yeşil enerji ile çalışıyor. Elektriği sadece buradaki motor tüketiyor. Suyu ısıtmak için elektrik kullanmıyoruz. Tüketimle ilgili doğru bir rakam verebilmemiz için stabil bir zemin üzerinde konuşmamız gerekiyor. 100 metrekare yalıtımlı bir evde 400 lira gibi bir doğalgaz tüketirsiniz. Yalıtımsız da ise 650-700 liraya kadar gider. Bu cihazı 50-55 derece gibi yüksek ısıda çalıştırdığınızda, maksimum tüketeceği elektrik 150 liradır. Kombi normalde doğalgazla çalışıyor ama devir daim pompası da elektrikle çalışıyor ve kış aylarında elektrik faturasına artı bir elektrik maliyeti biniyor. Bu cihaz sayesinde bu maliyet de aylık 150 liralık faturaya dahil olacak."CİHAZIN DENEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Başkentli mucit Çakı, cihazın yurt içi ve yurt dışında deneme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, yurt genelinde bayilikler oluşturacaklarını ve vatandaşların kombiyi bu bayilerden alabileceklerini söyledi.

Deneme çalışmaları kapsamında geçen hafta Fransa Makedonya'ya cihaz gönderdiklerini ifade eden Çakı, yurt içinde ise Kayseri, Nevşehir, Kahramanmaraş ve Ankara illerine bayilik vereceklerini aktardı.

Çakı, şu an haftalık 15-20 cihaz üretebildiklerini bu miktarın giderek artacağını ifade etti.

Üretikleri cihazın motor sesinden dolayı daha çok kırsal bölgelerde kullanılabileceğini anlatan Çakı, cihazın konutlarda kullanımını yaygınlaştırmak için daha sessiz çalışan sistemler üzerinde çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Çakı, yürüttükleri çalışmalar sayesinde söz konusu cihazın kendi elektriğini üretebilir hale geleceğini belirterek, "İki yıl sonra bu ürünü geliştirerek 68 derece ısıya ulaştığında da bir türbin sayesinde kendi tükettiği elektriğin iki katını üretecek hale getireceğiz. Böylece yakıt tamamen bedavaya gelecek. Çift yönlü bir sayaç koyarak fazla elektriği şebekeye verip elektrik satışından da para kazanılabilecek." diye konuştu.

ETİKETLER
Tasarruf
YAZDIR
YORUMLAR 148
 • A.C.K 1 yıl önce Şikayet Et
  Suyu ayrıştırıp ortaya çıkan enerjiyle böyle bir şey yapmak teorik olarak mümkün olduğunu düşünüyorum.
  Cevapla
 • bahriyeli 1 yıl önce Şikayet Et
  dayı yap dayı şu kafirlere inat yap göster gücünü müslümanın
  Cevapla
 • erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu vatandasimiz urettigiyle kalir ne devlet ne de bi firma destek verir
  Cevapla
 • Rguney 1 yıl önce Şikayet Et
  insaallah bu icat ve mucit ortadan kaybolmaz turkiye ekonimisine hayal edemicegimiz kadar buyuk katki yapacak bi buluş bu meslegin icinde olan birisi olarak bu adama sahip cikilip korumaya alip icadini gelistirmesi icin gerekli tum desteklerin verilmesi gerek hatta yanina 5 10 tane muhendis takviyesi bile yapilmali
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  tek fikrim var motor 3000 devirde cok sesli deviri dusurmek icin bir sanziman takmayi teklif ediyorum ses sorunu ortadan kalkar bir faydamiz dokunursa cok mutlu olacagim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle