Başarısını çekemediler! Anında saldırıya geçtiler

Kamu yayın kuruluşu NRK 22 yaşındaki başörtülü Faten Mehdi el Huseyini'yi sunucu yapma kararı alınca, Norveç çalkalandı. İslam karşıtı, sosyal medyada anında nefret kustu.

Başarısını çekemediler! Anında saldırıya geçtiler
Başarısını çekemediler! Anında saldırıya geçtiler
GİRİŞ 25.08.2017 15:57 GÜNCELLEME 25.08.2017 15:57

Norveç kamu televizyonu NRK, bir programı başörtülü bir Müslüman'a sundurma kararı alınca İslam karşıtlarının hedefi oldu.

Norveç basınında yer alan haberlere göre, başörtülü Faten Mehdi el Huseyini'nin NRK'da "Faten seçimini yapıyor" adlı bir seçim programı sunmasına karar verildi. Ancak daha program yayınlanmadan, 3 binden fazla İslam karşıtı kanala tepki mesajı gönderdi.

Ülkedeki Eşitlik ve Ayrımcılık Ombudsmanı, kamu televizyonu NRK'nın başörtülü sunucu kararıyla eşitliği ihlal etmediği yönünde karar aldı.

SOSYAL MEDYADAN NEFRET KUSTULAR

Parti, ombudsmanın verdiği karar nedeniyle kovulmasını istiyor. Partinin sosyal medya hesabında görüşlerini dile getirenler, NRK ve Müslümanlar aleyhine yorumlar yazdı. Yorumlar arasında "Müslümanları geri gönderin" ve "NRK’yı TV'nizden silin" gibi mesajlar bulunuyor.

Kanalın Genel Direktörü Thor Gjermund Eriksen ise, Aftenposten gazetesine yaptığı açıklamada, kendilerine gelen eleştirilerin büyük oranının nefret dolu söylem içerdiğini aktardı.

Eriksen, "Bunlar, Norveçli Müslüman genç bir kızın kamuoyunda görünmesinden kaynaklanıyor. Güçlü ve karanlık güçler, genç Müslümanların görünmesini istemiyor" dedi.

NORVEÇ BAŞBAKANI MÜSLÜMAN KIZA SAHİP ÇIKTI

Norveç Başbakanı Erna Solberg de, El Huseyini'ye destek verdi. Solberg, dini inançlarından dolayı başörtüsü takanlara saygı göstermenin önemli olduğunu söyledi.

22 yaşındaki El Huseyini'nin sunacağı programda, 11 Eylül'de yapılacak genel seçimler ele alınacak. İlki 31 Ağustos’ta yayınlanacak dört bölümlük programda, genç sunucu, Norveç'te kendisi gibi yaşayanların beklentilerinden yola çıkarak, siyasilerle röportajlar gerçekleştirecek ve partilerle ilgili araştırmalar yapacak.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • millet 8 ay önce Şikayet Et
  abiler farz olan konularda şahsi görüşler degil kuran ne diyo ona bakılır o yuzden bilmediğimiz bi konuysa yorum yapmayalim bununda ahirette hesabi var Allah muhafaza harama helalmis gibi anlatirsak yada yazarsak imanimizdan da olsbilirz o yuzdan hassas konulara biraz daha dikkat edelim derim
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Herkes istedigi gibi giyinir arkadas kimsenin kimseyi elestirmesi haddine degil. Sanane istedigi gibi giyinir istedigi iste calisir yapar eder. Allah akil vermis fikir vermis irade vermis. Tercihini yapar yasarsin. Sonuclarinada katlanirsin bu kadar. Herkes ama herkes birbirine saygili olmak zorunda oldugunu dusunuyorum. Allah ulkemizin bizim yar ve yardimcisi olsun. Seriata da sonuna kadar karsiyim.
  Cevapla
 • mert 8 ay önce Şikayet Et
  Onlar da doğru yolu bulacak inşallah. Bizde de 10 yıl önce böyle değil miydi?
  Cevapla
 • Ahi 8 ay önce Şikayet Et
  Şeriat  "dinsel kurallar bütünü, İslam hukuku" demek. Yanlışa düşme... Allah korusun... Müslümansan eğer...
  Cevapla
 • izmirli 8 ay önce Şikayet Et
  Hani norveç dünyanın en demokrat ülkesiydi? geçenlerde bizim kanallardan birinde bir tane prof çıkmış norveçi öve öve bitiremiyordu. norveçi överken bizi de yerin dibine sokuyordu. şimdi o prof acep bu olanları izliyor mu? ama izlese de kafa yapısının değişeceğini sanmıyorum, çünkü bunlar kendi ülkelerine düşman yabancı ülkelere hayran tipler....
  Cevapla
 • Muhsinet 8 ay önce Şikayet Et
  Alçaklara bak hele . Biz de hristiyanları Norveçe mi gönderelim???!!!!
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  baş örtülü bir bayan evinde, çocuklarına baksın. doğrusu da budur. başörtüsüne karşı değilim, başörtülü bir bayanın bir hıristiyan ile yan yana olması ve samimi olması. bu şeriata aykırı. ülkemizde yeni bir nesil türüyor, başını örtmüş, kot streç pantolon giymiş, acil servis anbulansta iki erkek arasında oturmuş, bunun islam ile hiç bir alakası yok
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Sanane arkadasim milletin kiyafetinden giyiminden sana ne. Bizde elhamdulillah muslumaniz diyoruz ne seriati arkadas kacinci cagda yasiyorsun ya kimse kimseye karisma yetkisi yok ister mulu
  Cevapla
 • izmirli 8 ay önce Şikayet Et
  sana ne!!! o insanlar hesabı ALLAH a verecekler... sana ne!!! asıl islamı yozlaştıran sizin bu karanlık kafalarınız! bırakın insanlar ne giyerse giysin, isteyen mini etek giysin, isteyen başını örtsün, sana ne!!! Kime ne!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle